Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu oddał nowym lokatorom rekordową liczbę mieszkań, które jeszcze do niedawna były pustostanami. Tylko w tym roku Zakład rozpisał przetargi warte 4 miliony złotych.

Już w tym roku wykonawcy wyremontowali lokale za kwotę ponad 1 miliona złotych. Kolejne umowy za ponad 2,3 mln złotych właśnie zostały podpisane, a już niedługo rozstrzygniemy przetargi na kwotę ok. 450 tysięcy złotych - wymienił w informacji prasowej dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu Rafał Łydek.

Reklama

Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu w 2019 roku wyremontował 237 pustostanów za 1,7 mln zł. W kolejnym roku 167. Do 2022 roku włącznie, do nowych lokatorów trafiło blisko 650 mieszkań.

Mieszkania te stają się przede wszystkim lokalami socjalnymi. To pozwala nam na szybsze realizacje wyroków eksmisyjnych, ale nie tylko w lokalach miejskich, ale także zewnętrznych, gdzie gmina ma obowiązek zapewnić "dach nad głową" - przyznał prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Lokale trafiają bezpośrednio do zainteresowanych osób - nie są remontowane "na zapas". Warto dodać, że skala prac bywa naprawdę duża - podkreślił zastępca dyrektora MZZL Jeremiasz Złotecki. Tego przykładem są lokale przy ul. Targowej 18, gdzie jeszcze do niedawna lokale miały jedną wspólną toaletę na korytarzu. Obecnie trwa ich wydzielanie oraz gruntowny remont.

Remont dużej części pustostanów jest możliwy, dzięki dofinansowaniu z Banku Gospodarstwa Krajowego.

autorka: Julia Szymańska