Z opublikowanego przez firmę Knight Frank kwartalnego indeksu śledzącego ceny nieruchomości w 150 miastach na świecie - Global Residential Cities Index, wynika, że w ujęciu rocznym na koniec I kwartału 2022 r. średni wzrost cen wyniósł 11,5 proc. i jest najwyższy od III kwartału 2004 roku.

Reklama

Najwyższy (o 122 proc.) wzrost cen rdr odnotował Stambuł. Warszawa znalazła się na 54 miejscu w zestawieniu ze wzrostem cen na poziomie 11,8 proc. - podano.

W których miastach ceny mieszkań spadły?

Jak wskazano, 43 proc. badanych miast zanotowało dwucyfrowy wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych, a w 9 miastach średnie ceny spadły w tym m.in. we włoskim Turynie (spadek o 1 proc.); w Limie, w Peru (3 proc. mniej rdr); w Wenecji (-3 proc.), w Genui spadek o 3,4 proc.), największy spadek cen o 6,3 proc. zanotowała stolica Maroka - miasto Rabat.

Reklama

Z raportu wynika ponadto, że ceny domów w 150 badanych miastach przewyższają wzrost cen na rynkach krajowych, które odnotowały wzrost cen o 10,3 proc. w tym samym okresie.

Według autorów raportu, rosnąca inflacja i rosnący koszt zadłużenia wraz z podnoszonymi stopami procentowymi połączone z regulacjami w nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców (np. w Kanadzie) przyczynią się do ograniczenia dynamiki wzrostu cen nieruchomości mieszkaniowych. "Nie oczekujemy jednak z znaczących spadków cen" - wskazali.

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt