Lista zajmowanych rządowych mieszkań to efekt interpelacji posłanki Hanny Gill-Piątek (Ruch 2050 Szymona Hołowni). W piśmie skierowanym do szefa KPRM Michała Dworczyka domagała się ujawnienia wykazu stanowisk osób w administracji rządowej, które w latach 2015-2020 zajmowały mieszkania pozostające w dyspozycji Kancelarii Premiera.

Reklama

Ustawa z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe określa katalog osób, którym przysługuje lokal służący do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych na czas zajmowania stanowiska. Wskazuje też, że jednym z kryteriów przyznania takiego lokalu jest warunek, że ani osoba ta, ani jej małżonek nie dysponują innym lokalem w miejscowości wykonywania pracy. Jednak ostatnie doniesienia sugerują, że z mieszkań pozostających w dyspozycji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów korzystały osoby, które tych ustawowych uprawnień nie posiadają – twierdzi posłanka.

Jak wynika z odpowiedzi sekretarza stanu w KPRM Jarosława Wenderlicha, "w przypadku dysponowania lokalami wolnymi szef Kancelarii Premiera może wyrazić zgodę na jego objęcie przez osoby inne niż uprawnione, tj. kierowników instytucji państwowych, posłów i senatorów, pracowników administracji rządowej, pracowników organów państwowych".

Kto zajmował rządowe mieszkania w Warszawie?

Kto w ubiegłym roku zajmował rządowe mieszkania? Lista liczy 39 stanowisk - to na ich podstawie których można wywnioskować, kto korzysta ze służbowych mieszkań.

Rządowy lokal zamieszkiwali m.in. Witold Bańka, były minister sportu, a obecnie prezydent Światowej Agencji Antydopingowej i Aurelia Machałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty. Ale także zastępcy prezesa i dyrektorzy w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, asystenci i dyrektorzy w KPRM, dyrektorzy ministerstw. Na liście są również urzędnicy niższego szczebla, jak administrator czy starszy specjalista w KPRM, wylicza WP.pl.

Koszty wynajmu rządowych mieszkań

Reklama

Za wynajem lokali płacili preferencyjne stawki. Wysokość czynszu (stawka netto w zł za mkw.) w 2015 dla osób uprawnionych wynosiła 14 zł, a dla nieuprawnionych 21 zł. W ciągu pięciu lat opłaty wzrosły niewiele i wynosiły odpowiednio 24,12 zł i 28,62 zł. (Średnia rynkowa stawka najmu wynosiła w Warszawie 54 zł/mkw. plus opłaty administracyjne i media.)

Do tego należy jednak doliczyć koszty zużycia gazu, energii elektrycznej, ciepłej i zimnej wody oraz odprowadzania ścieków i opłatę za telewizję kablową.

Trzeba przyznać, że lista osób uprawnionych do pomieszkiwania na koszt podatnika jest dość pokaźna. Przeciętny Kowalski dostając pracę w innym mieście musi liczyć głównie na siebie. Na uwagę zasługują też stawki za użytkowanie - szczególnie dla osób nieuprawnionych, które wydają się mało rynkowe. Bo według przesłanego wyliczenia osoba nieuprawniona w 2020 r. mogła mieszkać np. na 50 mwk. za 1431 zł miesięcznie. Dla przeciętnej warszawskiej ciężko pracującej rodziny wynajęcie dwupokojowego mieszkania za mniej niż 1500 zł byłoby szczytem marzeń - mówi WP.pl Hanna Gill-Piątek.

Rządowy kompleks mieszkaniowy znajduje się przy ul. Grzesiuka na warszawskim Czerniakowie.