Drożeją mieszkania deweloperskie na głównych krajowych rynkach nieruchomości - wynika z danych RynekPierwotny.pl. Średnia kwietniowa zmiana cen rok do roku, ważona wolumenem, wyniosła około 7,5 proc.

Reklama

Portal RynekPierwotny.pl analizował ceny na rynkach w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku oraz Poznaniu.

- Wzrost cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym odnotowywany jest już od początku 2015 roku, a z tak wysoką dynamiką mamy do czynienia od pierwszych miesięcy 2017 roku - zauważa Górka. - Wpływ na ten stan rzeczy ma przede wszystkim rosnący z roku na rok popyt, pobudzony wzrostem gospodarczym, relatywnie niskimi stopami procentowymi, niskim wskaźnikiem bezrobocia i rosnącymi średnimi płacami - podał dyrektor ds. rozwoju w e-bazanieruchomosci.pl

Jak przypomniał Górka, "od 2010 roku płace wzrosły o ponad 30 proc.". - Inwestorzy dywersyfikują portfele inwestycyjne i szukają innych stabilnych form zysku, a nieruchomości do takich się właśnie zalicza - dodał Górka.

Reklama

Jak zauważył ekspert "w zeszłym roku prawie 60 proc. sprzedaży na rynku pierwotnym odbyła się w celach inwestycyjnych, ponieważ obecnie uzyskiwana średnia rentowność z najmu jest na poziomie 6-9 proc. w skali roku". - Ten wzmożony popyt napędza rynek deweloperski, który nie nadąża z produkcją mieszkań, między innymi z powodu kurczących się banków ziemi - podał Górka.

Jego zdaniem problem ziemi "może rozwiązać projektowana obecnie przez rząd specustawa".

Jak dodał Górka "wzrost cen wynika też z powodu rosnących kosztów produkcji mieszkań, gdzie drożeje zarówno siła robocza jak i materiały". - Należy mieć na uwadze, że popyt ma swoje ograniczenia - dodał ekspert. Zauważył, że "deweloperzy korzystając z koniunktury podnoszą ceny do granic możliwości siły nabywczej". - Obecnie rynek jest tak rozpędzony, że w kolejnych kwartałach możemy się spodziewać dalszych wzrostów cen nowych mieszkań - dodał.

Według danych GUS w trzech pierwszych miesiącach tego roku oddano do użytkowania 44 tys. 908 mieszkań, czyli o 10,6 proc. więcej niż przed rokiem.

Reklama

Deweloperzy oddali do użytkowania 24 tys. 898 mieszkań, czyli o 12,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku (kiedy notowali wzrost o 13,4 proc.).

W okresie trzech miesięcy 2018 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 66 tys. 766 mieszkań, tj. o 10,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku (kiedy notowano wzrost o 42,8 proc.).