Tegoroczna edycja – organizowany jest już od 11 lat – była wyjątkowa. "Obnażyliśmy niemal wszystkie grzechy polskiej architektury. Dotknęliśmy m.in. takich problemów jak nieudolne przebudowy zabytków, ignorowanie kontekstu, gigantomanię, wykorzystywanie słabej jakości materiałów, samowolki budowlane czy przedstawianie wizualizacji, nie mających nich wspólnego z rzeczywistością", opisuje portal Bryla.pl.

Reklama

Przebudowa willi Monte w Zakopanem zdobyła aż 12,6 tys. głosów na 25 tys. wszystkich oddanych.

Budynek, zaprojektowany przez Karola Stryjeńskiego w 1925 roku, znajduje się na skrzyżowaniu ulic Zaruskiego i Ogrodowej. Być może właściwsze byłoby użycie czasu przeszłego, bowiem z budynku powstałego w tzw. manierze na trójkątno, charakterystycznej dla krakowskiego nurtu art deco, niewiele już pozostało. (…) Ponieważ willa Monte jest zabytkiem - nie można jej zburzyć. Ale inwestor miał zgodę konserwatora na przebudowę i rozbudowę obiektu. Musiał tylko zachować dwie elewacje zewnętrzne i ściany wewnętrzne budynku. Zaczęło się. Projekt przygotował Piotr Leja, z Pracowni Architektonicznej ARQ. Resztki willi zostały przykryte betonową, wielopiętrową 'czapą', która wprost wchłonęła stary obiekt. Obiekt wygląda kuriozalnie, źródło: Bryla.pl

Na kolejnych miejscach znalazły się: Zatoka Sportu w Łodzi, dawny Pałac Ślubów w Sosnowcu, Galeria Wroclavia we Wrocławiu i kamienica przy Zachodniej 35 w Łodzi.