Pałac Saski zostanie odbudowany? "To okazja do dobrej współpracy samorządu z rządem"

| Aktualizacja:

Odbudowa Pałacu Saskiego leży w gestii przyszłych władz Warszawy i władz państwowych - powiedział PAP mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki. Nie ma żadnych argumentów merytorycznych przeciw odbudowie Pałacu - podkreślił.

wróć do artykułu
  • ~CONDOR
    (2018-02-22 13:25)
    Podły plan jest już zatem jasny - zlikwidować Grób Nieznanego Żołnierza po to by hołdy oddawać w tym miejscu jedynie pomnikom smoleńskim... Czy pisowskie kacyki mieniące się ludźmi religijnymi wiedzą co to bałwochwalstwo i jaka kara czeka bałwochwalców po śmierci?
  • ~def
    (2018-02-22 13:28)
    TAK TAK TAK!!!!
  • ~czyj jest plac?
    (2018-02-22 13:31)
    Chyba to lezy w gestii wojewody mazowieckiego.
  • ~ile kasy
    (2018-02-22 13:34)
    Elektrownia atomowa, CPL, KDP do CPL i do Łodzi, KDP na Węgry, pałac Saski, taak to wszystko się na pewno uda, w ciągu dwóch kadencji...
  • ~Tym
    (2018-02-22 13:54)
    Po co?, przecież Sasi nie zdążyli z odsieczą Potockiemu w 1698 roku, nie przypadkowo tylko Grób Nieznanego Żołnierza nie został zniszczony. Tak jest o wiele lepiej.
  • ~Piśor
    (2018-02-22 14:27)
    Ale nie obecnego samorządu, który jest MAFIĄ RABUJĄCĄ KAMIENICE. Przyszłego, polskiego czyli PIS-owskiego samorządu. I wówczas odbudujemy pałac saski
  • ~Bingo
    (2018-02-22 15:44)
    Budujcie mieszkania dla ludzi. Pałaców w Warszawie już wystarczy.
  • ~hania bufetowa
    (2018-02-22 18:39)
    zebrac kasę od calego narodu a potem zprywatyzować
  • ~sic.
    (2018-02-22 18:46)
    Glupota pisowskich elit jest porazajaca ...
  • ~0 euro
    (2018-02-22 19:01)
    Jest już plan, co zrobić z pomnikiem, który czci naród Iranu, który przyją tysiące polskich rodzin?
  • ~szwejk
    (2018-02-22 19:36)
    Myślenie typowe dla jajogłowego. Odbudujmy, ale za ile. Zamiast budowy pałacu dla kilku tysięcy trzeba budować metro dla milionów.
  • ~#zmiescisz_sie_smialo
    (2018-02-22 20:08)
    K....wa mać, mieszkania na wynajem budować.
  • ~Szyba
    (2018-02-22 20:47)
    Zapewne będzie to początek programu "pałac+" . A swoją drogą , strach się bać co z tej odbudowy wyjdzie , jak się za to zabiera PiS !?
  • ~Waw
    (2018-02-22 22:37)
    Odbudowa Pałacu Saskiego była za trudna dla PO. Odbudowa jest trudna dla PiS. Nowa Siła odbuduje Pałac.
  • ~Antyprawak
    (2018-02-23 01:25)
    PiS nienawidze ale odbudowę popieram.
  • ~LAS
    (2018-02-23 03:07)
    Powinniśmy odbudować Pałac Saski jak najszybciej zanim ktoś wpadnie na pomysł, żeby ten pusty plac w sercu Warszawy pokryć nowoczesnymi koszmarnymi budynkami. Pałąc Saski to piękno i wspomnienie przedwojennej stolicy Polski. Będzie on dumą Polaków i dużą atrakcją turystyczną miasta.
  • ~internautka 50+
    (2018-02-23 08:04)
    Bezsensowny pomysł! Bardziej by się przydało rozbudowywać metro, budować mieszkania itp, budynki użytku dla ludzi a nie jakieś pałace magnackie.
  • ~Odbudować
    (2018-02-23 13:22)
    Najlepiej z cegieł z rozbiórki pałacu kultury
  • ~Szaman
    (2018-02-23 19:37)
    Po co odbudowywać i tak nie długo wojna znowu go rozwala
  • ~grand
    (2018-02-24 20:40)
    Bezpośrednio zajmowałem się ewentualną odbudową Pałacu Saskiego- kilkanaście lat temu przez NBP. Nawet były wstępne projekty i plany zagospodarowania przestrzennego wokół Pałacu, w tym Grobu Nieznanego Żołnierza.Wówczas miało to kosztować ponad 350 mln USD (wg ówczesnych cen). Wtedy ,,Gazeta Wyborcza" obśmiała te zamiary, pisząc artykuł pt.,,Z przodu Muzeum, z tyłu Liceum", gdyż dla zapewnienia funkcji bankowych architekci zaproponowali z frontu przedwojenną fasadę Pałacu, a z drugiej strony (od strony Ogrodu Saskiego) bardziej nowoczesną formę (chodziło o zapewnienie skutecznej ochrony obiektu i stworzenie możliwości racjonalnego wykorzystania, jak największej powierzchni i wewnętrznego dziedzińca na cele adm-biurowe).Dużym problemem były/będą/ kwestie zapewnienia należytego/niekolizyjnego/dojazdu do tego budynku. Kwestie te przesądziły, że nie zdecydowano się na ww. odbudowę. Pan Woj.Kons. Zabytków myli się, że można tam usytuować jakąś instytucję adm.publicznej. Przeczy temu formuła ciągłych uroczystości państwowych, publicznych i religijnych itd. organizowanych na Pl.Piłsudskiego. Zabytkowa formuła ewentualnie odbudowanego Pałacu predystynować go może tylko na cele muzealne lub kulturalne; przy uwzględnieniu, że Pałac będzie uzupełniał ww.formułę, a koszty jego budowy, zagospodarowania i utrzymania (b.duże) będą pokrywane z Budżetu Państwa.