Dzisiaj jesteśmy w takim punkcie, że możemy śmiało powiedzieć, że już nie musimy pytać czy odbudowa Pałacu Saskiego jest zgodna z doktryną konserwatorską. I możemy powiedzieć, że powinniśmy prowadzić rozmowy na temat nie "czy", tylko "jak" – powiedziała wiceminister kultury w sobotę, podczas drugiego dnia kongresu Polska Wielki Projekt odbywającego się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Reklama

Jak zaznaczyła, nieprawdą jest, że zabytków się nie odbudowuje, są jednak realizacje bardzo udane i bardzo słabe. - Dlatego kwestie techniczne powinny być bardzo dobrze przedyskutowane, żebyśmy wiedzieli co nam wolno zrobić, a czego kategorycznie nie powinniśmy robić – zaakcentowała.

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie podkreślił, że odbudowa Pałacu Saskiego to "symboliczne i faktyczne zakończenie odbudowy Warszawy".

Proszę zwrócić uwagę, minęło 80 lat, a rany są cały czas niezagojone, są puste place i takim najbardziej dojmującym obrazem Warszawy nieodbudowanej jest właśnie brak Pałacu Saskiego. Więc odbudowa tego Pałacu jest zakończeniem rekonstrukcji pejzażu kulturowego miasta. I dlatego to jest rzecz, którą trzeba zrobić i mniej więcej w 80. rocznicę zakończenia wojny należy pałac otworzyć - dodał Fałkowski.

Odbudowa Pałacu Saskiego

Śledziliśmy na bieżąco doniesienia w polskich mediach na temat planowanej odbudowy Pałacu Saskiego. Według naszego rozeznania, planowanie jest jeszcze we wczesnej fazie. Będziemy nadal z zainteresowaniem śledzić ten projekt - odpowiedział niemiecki MSZ pytany przez PAP czy Niemcy zapłacą za odbudowę Pałacu Saskiego.

Odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie jest jednym z punktów Polskiego Ładu, czyli nowego społeczno-gospodarczego programu na okres pocovidowy, który przedstawiły partie tworzące Zjednoczoną Prawicę. Odbudowa Pałacu Saskiego staje się faktem. My nie tylko o tym mówimy, ale ten proces już trwa - powiedział wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

Reklama

Odbudowa Pałacu Saskiego jest związana z kwestią polskiej tożsamości, dziedzictwa kulturowego i historycznego. Jest ostatnim etapem rekonstrukcji Warszawy po zniszczeniach wojennych" - podkreślał prof. Gliński. "Pałac Saski był świadomie, już po Powstaniu Warszawskim wysadzony przez Niemców w celu zniszczenia polskiej kultury, unicestwienia nas jako wspólnoty kulturowej i politycznej. (...) Odbudowa Pałacu Saskiego jest w tym kontekście symbolem naszej niezłomności, symbolem odpowiedzialności za polski los i nadziei dla przyszłych pokoleń - mówił wicepremier.

Kaczyński o odbudowie pałacu

Z kolei w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński na pytanie o odbudowę Pałacu Saskiego i reperacje wojenne od Niemiec odpowiedział, że "Niemcy powinni nam zapłacić setki miliardów dolarów za wszystkie zniszczenia z okresu II Wojny Światowej, choć pamiętamy także o rabunku z okresu I Wojny Światowej".

Pałac Saski został wysadzony przez Niemców w grudniu 1944 r., ocalały jedynie fragmenty kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza.