Jan Lubomirski-Lanckoroński: Moja narzeczona w Szczawnicy podnosi z gruzów 180 nieruchomości. Zainteresował się tym książę Karol

| Aktualizacja:

"Z drobną zazdrością patrzę na to, co moja narzeczona robi w Szczawnicy" – mówi prezes Fundacji Książąt Lubomirskich. Jego partnerka, Helena Mańkowska, zajmuje się odbudową odzyskanego 10 lat temu uzdrowiska, będącego jedynym prywatnym miastem w Polsce. Zainteresowanie miejscowością wyraził znany z fascynacji urbanistyką książę Karol.

wróć do artykułu
  • ~Clex
    (2017-07-25 11:13)
    Panie Lubomirski, wasi przodkowie dorobili sie majątków na niewolniczej pracy pokoleń chlopow, których traktowaliscie gorzej niz zwierzęta domowe. Wasza zachłannosć doprowadziła do upadku państwa polskiego. Caly swoj majatek powinniście przekazać społeczeństwu. To bylby jedyny sposób na częściowe odkupienie swoich win. To, że odbieracie społeczeństwu to co zbudowaliscie jego krwią jest po prostu haniebne.
  • ~danuta
    (2017-07-25 13:35)
    Miasto prywatną własnością. Czy ludzie tam mieszkający są też teraz prywatną własnością rodziny? A pro po tego, że arystokracja budowała kulturę Polski bo: budowała piękne pałace, kupowała dzieła sztuki, studiowała i balowała za granicą. Więc mam pytanie "Czy poddani arystokracji korzystali z tych dóbr? Mogli zwiedzać i podziwiać te dzieła? Mogli korzystać ze wspaniale wyposażonych bibliotek? Byli wysyłani do szkół, po odpracowaniu pańszczyzny? Kto był pierwszym arystokratą na świecie, czy stworzył go Bóg? Czy raczej stał się bogaczem bo wykorzystywał innych? Nie mogę słuchać tych posiadaczy błękitnej krwi. Ilu ich jest u nas w Polsce. Czy w dobie socjalizmu nie popełniali mezaliansów?
  • ~baśka
    (2017-07-25 11:43)
    W pełni się zgadzam z piszącym. Polska arystokracja i i szlachta dorobiła się majątków na niewolniczej pracy chłopów. Wyzysk był niemiłosierny i pewnie gdyby nie historyczne wydarzenia polscy ,,możni" utrzymywaliby pańszczyznę po dziś dzień. Pan Lubomirski zapomina dodać , że to rządy tych wielkich rodów doprowadziły Polskę do upadku. Dzisiaj więc pani narzeczona powinna tylko zwracać dług, a jak panu narzeczonemu się nie podoba to już jego sprawa. A zmuszania chłopów do niewolniczej pracy i pozbawienia ich w zasadzie ludzkich praw , ja szanownej oświeconej arystokracji nigdy nie wybaczę,choćby dlatego, że z racji wykształcenia wiedziała, iż czyni bardzo źle ,a z pazerności czyniła.
  • ~Prezes Zoliborski
    (2017-07-25 12:34)
    Panie Lsnckoronski czy powolanie stowarzyszenia Targowica też bylo szlachetne?Czy jurgeld to też patriotyczne dzialanie? Mierz proprcje mocium panie.I czegoscie to wy som ksieciem.Wisnicz tez mie wasz ?
  • ~pawell
    (2017-07-25 17:17)
    a pan ksiaze to jakis lowca posagow? kreci sie tylko wkolo majetnych panien. najpierw malzenstwo z kulczykowa cora ktore dalo pokazny zastrzyk gotowki, teraz nastepna....
  • ~alfredo
    (2017-07-25 14:43)
    180 nieruchomości? Potrafi Pan liczyć? Prawda jest taka, że rodzinę Pana narzeczonej mało kto w Szczawnicy traktuje już poważnie...
  • ~JÓZIEK DYRMANN
    (2017-07-25 13:49)
    POPATRZCIE LUDZIE - JEDNO Z NAJPIĘKNIEJSZYCH UZDROWISK ODDANO W PACHT ! MOŻE JESZCZE I DUNAJEC ODDACIE ? SUKINSYNY Z PEŁOWSKIEGO GANGU - ZROBILIŚCIE Z RP PRYWATNY FOLWARK .
  • ~Tomasz
    (2017-07-25 15:34)
    Kogoś chyba powaliło!? SZCZAWNICA JEST PRYWATNYM MIASTEM?! KŁAMSTWO!
  • ~Ktoś ze Szczawnicy
    (2017-07-25 18:37)
    Praca u tzw. "hrabiów" w Szczawnicy dalej nie różni się zbytnio o tej niewolniczej. Na obiektach ludzie pracują na czarno, za najniższa krajową, po kilkanaście godzin dziennie. Walące się budynki, w szczególności Zakład Przyrodoleczniczy wygląda jak z horroru, zamaskowany za reklamami budynków i pensjonatów, które udało im się odnowić, po to żeby czerpać z nich pieniądze, zwykły biznes. Tytuły szlacheckie to mogą sobie na dzień dzisiejszy starannie zwinąć i wcisnąć głęboko w... sami wiecie gdzie ;)
  • ~Sax
    (2017-07-25 13:00)
    A kto to ksiaze Karol? Nigdy nie slyszalem . Ja znam ksiecia ( juz dziadka) , ktory ma na imie Charles! Te glupkowate spolszczenia imion i nazw obcycch! W Angli, czy Niemczech niikt nie mowi Andrew, czy Andreas Duda, tylko Andrzej Duda. Robcie tez tak! Ksiaze Karol, smiechu warte!
  • ~krzysztof
    (2017-07-25 13:09)
    JESZCZE NIE SŁYSZAŁEM, ŻEBY CHŁOPA ZABITO PRACĄ, WŁAŚCICIELE STWORZYLI,WIELE WSPANIAŁYCH POSIADŁOŚCI I BUDOWLI DO TARGOWICY NAMÓWILI ICH BISKUPI I ZA TO ROZLICZYŁ ICH KOŚCIUSZKO .TERAZ PONOWNIE DZIELĄ NARÓD. ALE LEWA STRONA NADCHODZI CORAZ SZYBCIEJ PRZEZ PIS
  • ~hgw
    (2017-07-25 16:35)
    luksusowy kurort ma być prospołeczny, faktycznie - starają się dla zwykłego ludu. Jak mozna oddać miasto jakiejś prywatnej osobie ? Ale za PO wszystko było możliwe, wystarczy pamiętać jak kamienice w Warszawie zmieniały właścicieli...
  • ~Bożena
    (2017-07-26 10:18)
    Czesto bywam w tym pięknym uzdrowisku i uważam, że spadkobiercy dawnego wlasciciela uzdrowiska , nie miasta Szczanica, robią dużo dobrego. Architektura dawna powróciła Obiekty należące do miasta nadal niszczeją i nie mają inwestora.
  • ~Piast
    (2017-07-25 17:47)
    Przez kilkaset lat grabili Polske oraz chlopow niewolnikow doprowadzajac kraj do ruiny i jeszcze taka menda uzywa tytulu księcia. Zenada. Kupowane od zaborcow tytuly ktore w Angli czy Niemczech nikt na powaznie nie traktowal. Po drugie dziennikarzyno juz w II RP ustawowo nie obowiazywaly te zalosne tytuly jurgieltnikow.
  • ~karla
    (2017-07-26 12:09)
    oglądałam Szczawnicę zapuszczoną i niczyją?, teraz wygląda tak, jakby miała gospodarza i właściciela brawo dla odbudowy i życzę wytrwałości,
  • ~Asia
    (2017-07-25 21:45)
    Nie wiedzialam ze w Polsce mozna cale miasta na wlasnosc posiadac. Dobrze ze mieszkam za granica i chyba juz nie wroce do Polski. Najpierw socjalizm a pozniej oddawanie wszystkiego na lapu-capu bez planu. I kto za to zaplaci?
  • ~Jan Sebastian Szczawnicki-Dunajewski
    (2017-07-25 17:38)
    przedawkował Absynt ...
  • ~ryszard
    (2017-07-25 11:50)
    byloby milo jakbys wzial gleboki oddech przemyslal dobrze to o czym chcesz napisac i na koncu napisal,
  • ~GallAnonim
    (2017-07-25 17:20)
    180 nieruchomości? To ich ci neobolszewicy z PiSu jeszcze nie ukamienowali?
  • ~Gosc
    (2017-07-25 18:37)
    Ksiaze Karol? A czemu nie piszecie o ksieznej Kasi, ksieciu Jurku , babci Elce ?