Nad Polskę nadciągnęły rekordowe w tym roku upały. IMGW-PIB ostrzega przed wysokimi temperaturami we wszystkich województwach, przy czym na terenie: podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego wydano ostrzeżenie trzeciego - najwyższego stopnia. Tym bardziej cieszyć się mogą ci mieszkańcy wspomnianych województw, którzy mogą korzystać z uroków klimatyzacji.

W skali całego kraju takich szczęśliwców jest jednak niewielu. Jak wynika z szacunków Lion’s Bank, opartych o najnowsze dane GUS, w Polsce jedynie 48 tysięcy rodzin ma w mieszkaniach lub domach klimatyzację.

KLIMATYZACJA - ile to kosztuje?

Powodów małej popularności takiego rozwiązania można upatrywać w kosztach związanych z taką modernizacją. Zakup i montaż niezbędnych urządzeń dobrej jakości w 50-metrowym mieszkaniu to koszt 6-10 tys. zł. Do tego dochodzi koszt energii elektrycznej. W ciągu lipcowego dnia należy liczyć się z wydatkiem rzędu 5,30 zł, gdy lokal ma okna od strony południowej i 3,70 zł - od strony północnej. Mowa o obniżeniu temperatury powietrza z 30 stopni C do 22 stopni. 

Nie można oczywiście zapomnieć też o kosztach serwisu zamontowanych urządzeń. Raz do roku oznacza to wydatek od 150 do 250 zł.

Na koniec warto wspomnieć też o problemach natury administracyjnej. Co prawda na założenie klimatyzacji nie trzeba mieć pozwolenia na budowę, ale niezbędna może się okazać zgoda konserwatora zabytków lub przynajmniej spółdzielni czy wspólnoty, gdy część instalacji ma zostać zamontowana na elewacji budynku.

Założenia przyjęte do oszacowania kosztu klimatyzacji:


• mieszkanie o powierzchni 50 mkw. ma tylko jedną ścianę wystawioną na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (pow. okien 8,4 m w., pow. ścian 11 mkw.),
• okna nie mają zasłon, żaluzji, rolet itp.
• temperatura maksymalna zewnętrzna to 30 stopni C, w mieszkaniu natomiast 22 stopni C,
• mieszkanie nie jest położone ani na parterze, ani na ostatnim piętrze,
• współczynnik przenikania ciepła dla ściany nie przekracza 0,3 W/m2K, a dla okna to 1,6 W/m2K,
• średnie zyski ciepła ze źródeł wewnętrznych to 1000W/h, z wentylacji 810W/h,
• klasa energetyczna klimatyzatora – A (zużywa 1 wat energii elektrycznej, aby zneutralizować 3,2 watów ciepła),
• koszt energii elektrycznej – 0,57gr/kWh.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kto powinien się bać ciepłych nocy w mieście? Oto miejskie WYSPY CIEPŁA >>>