W przypadku mężczyzn średni wiek wyprowadzki z domu rodziców to nieco ponad 28 lat, jak donosi Home Broker, powołując się na dane Eurostatu. Są to wartości porównywalne z tymi z krajów ”nowej Unii”. Ale jeśli zestawi się te dane z danymi z bogatych krajów "starej Unii", to Polska na tym tle wypada już nieco gorzej. Tam przeciętny wiek usamodzielnienia to 26,6 lat dla pań i 27,3 lat dla panów.

Reklama

Skłonność Polek do szybszych wyprowadzek niż w przypadku mężczyzn może zaskakiwać, gdyby wziąć pod uwagę fakt, że panie zarabiają mniej niż panowie. Zgodnie z danymi Eurostatu w 2011 roku statystyczna Polka zajmująca identyczne stanowisko i będąca w tym samym wieku, co mężczyzna zarabiała o 4,5 proc. mniej, podkreślają analitycy HomeBroker.

Firma przeanalizowała także, jak kobiety i mężczyźni radzą sobie w ogóle na rynku nieruchomości. Okazuje się, że jeśli sprzedającym mieszkanie jest kobieta, to chętny na nie może liczyć na 4,3-proc. zniżkę. Jeżeli właścicielem mieszkania jest z kolei mężczyzna, to upust sięgnie ponad 5 proc.

Poza tym kobiety szybciej znajdują kupców - średnio potrzeba im 124 dni, podczas gdy mężczyznom - 131 dni.