38 proc. klientów zainteresowanych kupnem mieszkania szukało lokalu dwupokojowego, a 33 proc. - 3-pokojowego, wynika z analiz portalu domy.pl. Są przy tym gotowi wydać o około 18 proc. więcej na zakup większego M.

Reklama

- Najmniejsze różnice w średnich cenach między dwoma a trzema pokojami są w Warszawie. W stolicy na zakup mieszkania dwupokojowego mającego 30-50 mkw., trzeba przeznaczyć średnio 351 tys. zł. Aby kupić lokal o powierzchni między 40 a 60 mkw., ale z trzecim pokojem, wystarczy zapłacić cenę wyższą tylko o niespełna 12 proc., czyli o 41 tys. zł - mówi w "Rzeczpospolitej" Marcin Drogomirecki, ekspert serwisu domy.pl.

Podobne różnice obowiązują w Białymstoku, Gdańsku i Poznaniu. Największe są w Łodzi i wynoszą 35 tys. zł, a najmniejsze z kolei w Katowicach - tam trzeba dopłacić tylko 28 tys. zł.

- Im uboższe społeczeństwo, tym bardziej zauważalny trend. Widać, że siła nabywcza klientów zmalała. Analizując transakcje mogę potwierdzić, że ceny mieszkań 2- i 3-pokojowych o tym samym metrażu przemawiają na korzyść tych drugich - potwierdza Tomasz Szlosek, pośrednik z firmy Inprofi.