Jak wynika z danych redNet Property Group w siedmiu największych miastach kraju do wyboru są łącznie 862 lokale, przy czym tylko w Warszawie jest ich blisko 600. Dla porównania w Trójmieście jest ich 41, w Poznaniu - 34, a np. Krakowie - 20.

Reklama

Wśród dzisiejszych ofert znajdziemy nieruchomości o różnym charakterze. Deweloperzy rewitalizują zarówno zabytkowe kamienice, jak i też prowadzą od podstaw budowy nowoczesnych apartamentowców - mówi "Rzeczpospolitej" Marcin Płaziński, analityk z firmy Emmerson

Liczba projektów w całej Polsce nie przekracza jednak 30, a najwięcej jest ich w Warszawie - 16.

Okazuje się jednak, jak przekonują eksperci z rynku nieruchomości, że ceny mimo kryzysu stoją w miejscu. Aktualnie średnie ceny luksusowych apartamentów pozostają na zbliżonym poziomie do stawek sprzed roku - wskazuje Anna Papiernik, analityk z redNet Property Group.

Najdroższy apartament w Polsce kosztuje 20 mln zł - ma 400 mkw. i mieści się przy stołecznej ulicy Złotej, jak wynika z danych portalu RynekPierwotny.com.

Nowe luksusowe lokale kosztują w Warszawie około 22,4 tys. za mkw., podczas gdy w Krakowie to około 17 tys. zł, a Trójmieście - 15 tys. zł.

Do tego doliczyć należy także garaż - nawet 100 tys. zł, czyli tyle ile kosztuje kawalerka w Katowicach czy np. Gdańsku.

W Polsce ten segment rynku nie jest jeszcze zbyt rozwinięty. Ale mimo kryzysu ciągle jest miejsce na nowe luksusowe projekty. Inwestorzy, którzy je rozpoczynają, wierzą, że znajdą na nich klientów - mówi "Rzeczpospolitej" Marcin Płaziński, analityk z firmy Emmerson.

W Nowym Jorku mkw. luksusowego mieszkania może dochodzić do 300 tys. zł, a Londynie - 700 tys. zł.