Mieszkanie dla seniora - jak je urządzić? Czego unikać jak ognia? Na co warto postawić? [GALERIA]
1 Łazienka To jej poświęcono szczególną uwagę, bo to właśnie tu dochodzi do większości wypadków w domu. – Po pierwsze radzę zrezygnować z dywaników i mat, po drugie – konieczne będzie zamontowanie na płytek antypoślizgowych, warto pomyśleć o niepołyskliwych powierzchniach ścian – architektka wskazuje konkretne rozwiązania. – Przy okazji generalnego remontu powinno się też poprawić bezpieczeństwo poruszania się: zlikwidować progi i poszerzyć drzwi, by za kilka lat swobodnie móc się po mieszkaniu poruszać na wózku. Wskazany jest łatwo dostępny i bezpieczny prysznic – z brodzikiem zintegrowanym z posadzką. Na ścianie z czasem powinno pojawić się ergonomiczne siedzisko prysznicowe – dodaje.
Shutterstock
2 Umywalka z uchwytami, których możemy się złapać, by utrzymać równowagę i lustro umożliwiające oglądanie się w nim zarówno osobie stojące, jak i siedzącej to także godne polecenia rzeczy. Lustro powinno mieć przy tym możliwość jego zakrycia lub łatwego zdjęcia, tak aby osoba z demencją, która nie rozpoznaje swojego odbicia, nie odczuwała dyskomfortu, że kąpie się z jeszcze z kimś.
Shutterstock
3 Bardzo praktycznym urządzeniem, jakkolwiek kosztownym, jest toaleta susząco-myjąca. Oszczędza ryzykowne przesiadanie się na bidet i ułatwia korzystanie z niej osobom z niepełnosprawnościami. Ważne jest by toaleta była zamontowana na wyższej niż standardowa wysokości tj. 48 cm. Z czasem możemy obok toalety zamontować pochwyty ułatwiające wstawanie i siadanie.
Shutterstock
4 Sypialnia Najważniejszym meblem w sypialni jest oczywiście łóżko. Warto, by było wysokie na ok. 60 cm i miało możliwość regulacji pozycji materaca. Ten ostatni powinien być przy tym wygodny, bo wiele osób starszych spędza sporo czasu leżąc, jak radzi Agnieszka Cieśla. Niebagatelne znaczenie mieć będzie także zastosowanie odpowiedniego oświetlenia, w tym także led w listwie przypodłogowej, które będzie aktywowane na ruch. Nie jest rażące, a jednocześnie dobrze oświetla drogę do łazienki i kuchni. Dlaczego to takie ważne? Wiele upadków i złamań ma miejsce w nocy, gdy osoby starsze idą po ciemku do łazienki, bądź zapalają górne światło i są nim oślepieni.
Media
5 Przedpokój Przedpokój powinien być przestronny, by umożliwić swobodne przemieszczanie się osobie na wózku także w sytuacjach towarzyskich np. przy witaniu gości. Niedocenianym detalem jest siedzisko pozwalające na wygodna zmianę obuwia. Warto też zadbać o to, by wszystkie ciągi komunikacyjne miały na ścianach estetyczne, a przede wszystkim solidne poręcze.
Shutterstock
6 Kuchnia Odbłysk i lśnienia powstałe np. z zastosowania luster i farb olejnych to także nie jest dobry pomysł. Takie rozwiązania źle wpływają na układ nerwowy osób starszych. Agnieszka Cieśla radzi postawić na matowe powierzchnie, a także uchylane do góry drzwiczki szafek - niwelują niebezpieczeństwo kontuzji głowy. Można też stosować przezroczyste powierzchnie drzwiczek, które ułatwią znalezienie w nich konkretnych przedmiotów. Z wiekiem jest nam coraz trudniej się schylać i mamy coraz większe trudności z ruchomością stawów barkowych – dlatego nie powinniśmy instalować wysokich szafek wiszących jak i umieszczać często używanych przedmiotów poniżej schowków 40 cm ponad posadzkami, podkreśla.
Shutterstock
7 b>Salon Drobne meble takie jak np. pufy stanowią zagrożenie – możemy o nie łatwo zawadzić lub się potknąć, a w konsekwencji przewrócić. - Odradzam stosowanie dywanów czy wykładzin z długim włosem lub frędzlami – utrudniają poruszanie się z chodzikiem lub na wózku. Poza tym stanowią wyzwanie przy sprzątaniu, akumulują kurz, a przecież wiele osób starszych ma problemy z drogami oddechowymi i cierpi np. na astmę – zauważa Agnieszka Cieśla. Zastrzega też, że mieszkania nie powinny być przeładowane tak meblami, jak i osobistymi pamiątkami. – Lepiej koło 60 roku życia zrobić selekcję i zostawić rzeczy najcenniejsze i najbardziej potrzebne – mówi. Mniej bibelotów tym więcej miejsca do życia! Inna sprawa to obrazy i fotografie na ścianach. Mogą sprzyjać przywoływaniu szczęśliwych momentów w życiu, ale też- umieszczone na specjalnym podkładzie poprawiać komfort akustyczny.
Shutterstock
8 Ciemne, stonowane, a nawet ponure kolory niesłusznie przypisuje się jako te, które są preferowane przez osoby starsze. Zamiast nich postawmy na barwy pogodne, które będą przeciwdziałać smutkowi i depresji – ta ostatnia jest teraz jedną z głównych chorób, która dotyka osoby starsze.
Shutterstock
9 Pozostawienie włączników światła na zadanej przez dewelopera wysokości też może w przyszłości kosztować sporo nerwów i pieniędzy. Warto już teraz obniżyć je do wysokości 85 cm - tak by potem łatwo mogła z nich korzystać osoba na wózku. Powinny się one przy tym wyróżniać na tle ścian tak kolorem, jak i kształtem.
Shutterstock
10 Strzałem w stopę mogą się okazać także ciemne meble – przecież z wiekiem tracimy wzrok i potrzebujemy więcej światła. Lepiej postawić na jasne fronty szafek, a ciemniejszą podłogę, która będzie z nimi kontrastowała. Designerskie meble lekkie jak piórko też bywają zdradliwe dla osób starszy które mogą zechcieć oprzeć się o nie całym ciężarem, zastrzega architektka. Z biegiem czasu konieczne mogą się okazać: wygodny fotel, który pomoże nam wstać, a także krzesła – stabilne z podłokietnikiem, na którym będziemy mogli się oprzeć zmieniając pozycję ciała.
Shutterstock
11 Nie ma też co wydawać pieniędzy na większe mieszkanie – Niemcy wyliczyli, że dla dwóch osób powinno ono być nie większe niż 60 mkw. Na tej powierzchni z powodzeniem zmieszczą się łazienka, obok niej sypialnia, a także kuchnia i salon. – Lokal większy niż 70 metrów generować będzie nie tylko wyższe koszty utrzymania (biorąc pod uwagę zmniejszające się emerytury, może to być nie lada wyzwaniem). Ale też będzie wymagał więcej siły i wysiłku, by utrzymać je w czystości – tłumaczy. - We wzorcowym mieszkaniu uwzględniliśmy siłę nabywcza potencjalnych kupujących i najpopularniejsze metraże w Polsce, dlatego zadowolimy się metrażem 50 mkw. Oczywiście nie licząc przestronnego, łatwo dostępnego balkonu.
Shutterstock
12 Co nie mniej ważne, jeśli zamieniamy większe mieszkanie na mniejsze, warto z tym nie czekać zbyt długo – po 65. roku trudniej przyjdzie nam przystosować się do zmian. Po drugie, statystyki pokazują, że średnio po 73. roku życia przestajemy cieszyć się pełnią zdrowia i sprawności fizycznej.
Shutterstock
13 Wzorcowe mieszkanie dla seniora – widoczne na zdjęciu obok – jest pierwszym takim obiektem w Polsce. Powstało w ramach projektu "U siebie mimo wieku". Mieści się przy ul. Wrzeciono 2 w Warszawie.
Media
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję