"Taki Ludwik XXI wieku". W Stanisławie Dolnym robią meble do apartamentu papieskiego. ZDJĘCIA
1 Zestaw tworzą m.in. łóżko, dwudrzwiowa szafa, krzesła, szafka nocna, stolik okolicznościowy i fotel z podłokietnikami. Wszystko robione ręcznie. Pod wymiar. Z założenia, jak to określił arcybiskup Stanisław Dziwisz, mają być ładne i eleganckie, ale nie za bardzo strojne, bo "papież nie lubi przepychu".
PAP / Grzegorz Momot
2 Taki Ludwik XXI wieku – żartuje w rozmowie z Dziennik.pl Krzysztof Gaura, nazywany teraz papieskim stolarzem. Do zrobienia mebli zamówił 0,8 m sześciennych orzecha amerykańskiego (Łatwo je obrabiać, ma ładny zapach i jest bardzo wytrzymałe ), a pracę zaczął zaledwie 1,5 tygodnia temu.
PAP / Grzegorz Momot
3 Część z mebli będzie zdobiona motywami kwiatowymi, inna - bardziej klasyczna. Wszystkie polakierowane na kolor średniobrązowy, półmat – opisuje Krzysztof Gaura. I dodaje: - Biurko w części roboczej będzie miało z kolei fragment z białej skóry ozdobiony dodatkowo logo Światowych Dni Młodzieży.
PAP / Grzegorz Momot
4 Teraz prace są już na ukończeniu – w sobotę wszystkie meble mają trafić do Brzegów. Gaury za przygotowanie mebli nie weźmie ani grosza. – Liczy się satysfakcja i prestiż. Na moich meblach może usiąść papież, a to dla mnie nie ma wartości materialnej – zastrzega.
PAP / Grzegorz Momot
5 Jak w ogóle udało mu się zdobyć to zlecenie? Dar od Boga? Zaszczyt? – zastanawia się papieski stolarz. Dopiero po chwili ujawnia, że jego firma – istnieje od trzech pokoleń – robiła już m.in. meble do kościoła w Sance, i po drugie, specjalizuje się w realizacji nietypowych zamówień. – Sama miejscowość Stanisław Dolny też ma już papieskie tradycje. To właśnie tu – w firmie Stanisława Żmii – powstawały np. buty dla papieża Jana Pawła II. Jego syn, który teraz jest księdzem, też miał mnie rekomendować – dodaje.
PAP / Grzegorz Momot
6 Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" zaplanowano między 26 a 31 lipca. Po raz drugi odbędą się w Polsce – tym razem w Krakowie i w Wieliczce. W 1991 roku spotkania zorganizowano w Częstochowie.
PAP / Grzegorz Momot
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję