Tajemnice prezydenckiej rezydencji. Belweder za zamkniętymi drzwiami. ZDJĘCIA
1 "W Polsce Białym Domem jest Belweder, a nie Pałac Namiestnikowski" - tak mawia do dziś doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz. W ten sposób tłumaczył też, dlaczego prezydent Bronisław Komorowski nie zamierzał od samego początku zamieszkać w Pałacu Prezydenckim. (fot. Wojciech Grzędziński)
Kancelaria Prezydenta
2 Nałęcz przypomniał przy tym, że Belweder, to symbol polskiej państwowości, miejsce zamieszkania naczelnika państwa - Józefa Piłsudskiego, pierwszych prezydentów Rzeczypospolitej. (fot. Wojciech Grzędziński)
Kancelaria Prezydenta
3 Jak tłumaczył z kolei sam prezydent, zamieszkać w Belwederze postanowił z "szacunku dla polskiej niepodległościowej tradycji". (fot. Wojciech Grzędziński)
Kancelaria Prezydenta
4 "Rzeczywiście rezydencją pary prezydenckiej jest i będzie Belweder" '- powiedziała swego czasu także szefowa prezydenckiego biura Joanna Trzaska-Wieczorek. (fot. Wojciech Grzędziński)
Kancelaria Prezydenta
5 Część mieszkalna Belwederu obejmuje dwie kondygnacje: 1 i 2 piętro o łącznej powierzchni ok. 450 mkw. (fot. Wojciech Grzędziński)
Kancelaria Prezydenta
6 Okazuje się jednak, że znaczą część zajmują ciągi komunikacyjne - jak obliczono sam hole mają blisko 100 mkw. (fot. Wojciech Grzędziński)
Kancelaria Prezydenta
7 Wiadomo przy tym, że metraż jest blisko trzy razy większy niż w prywatnym mieszkaniu państwa Komorowskich i ponad cztery razy mniejszy od powierzchni apartamentu prezydenckiego w pałacu na Krakowskim Przedmieściu. (fot. Wojciech Grzędziński)
Kancelaria Prezydenta
8 W rezydencji przy Belwederskiej prezydent z rodziną ma do dyspozycji: dwie sypialnie, trzy pokoje, gabinet, jadalnię i kilka łazienek. (fot. Wojciech Grzędziński)
Kancelaria Prezydenta
9 Obsługą obiektu i jego mieszkańców mają się zajmować zatrudnieni w rezydencji: kierownik, kucharz, kelner, ogrodnik, dwie pokojowe oraz czworo pracowników administracyjnych i obsługi gospodarczej. (fot. Wojciech Grzędziński)
Kancelaria Prezydenta
10 Zadbano także o bezpieczeństwo obiektu - w tym celu zamówiono m.in. przenośny detektor materiałów wybuchowych, monitor skażeń radioaktywnych, sygnalizator progowy promieniowania jonizującego, obok standardowych już aparatów rentgenowski do prześwietlania bagażu i wykrywaczy metalu. (fot. Wojciech Grzędziński)
Kancelaria Prezydenta
11 Na przestrzeni lat, kiedy w Belwederze mieszkał i urzędował Marszałek Piłsudski funkcje pomieszczeń i sprzęty, z których korzystał zmieniały się wielokrotnie. Dlatego rekonstruując gabinet, salonik i pokój adiutanta nie było możliwe dokładne odtworzenie tych samych pomieszczeń. (fot. Wojciech Grzędziński)
Kancelaria Prezydenta
12 Zdecydowano się więc na ich symboliczne urządzenie. W tych wnętrzach znajduje się wiele autentycznych pamiątek po Marszałku oraz przedmiotów oddających ducha tamtych czasów. (fot. Wojciech Grzędziński)
Kancelaria Prezydenta
13 Pokój adiutanta. Został urządzony w części dawnego pokoju. Są tam m.in. szafa z mundurem adiutanta, biurko z dokumentami z 1918 roku, trzy zabytkowe telefony oraz krzesło adiutanta. (fot. Wojciech Grzędziński)
Kancelaria Prezydenta
14 Jest też miejsce na ekspozycję poświęcona Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu. Wystawa liczy niemal 3 tys. pamiątek i znajduje się w grotach z kolebkowymi sklepieniami. (fot. Wojciech Grzędziński)
Kancelaria Prezydenta
15 Większość eksponatów przekazał warszawski kolekcjoner Janusz Ciborowski. Wśród nich można podziwiać portrety, karykatury Marszałka, a także medale z jego wizerunkiem, dyplomy i dokumenty. (fot. Wojciech Grzędziński)
Kancelaria Prezydenta
16 Tutaj można zapoznać się z historią jednego z najstarszych nadawanych orderów wojskowych na świecie i najwyższym polskim wyróżnieniem przyznawanym za wyróżnienia na polu bitwy. (fot. Wojciech Grzędziński)
Kancelaria Prezydenta
17 Pierwszymi kawalerami orderu byli Książę Józef Poniatowski i Tadeusz Kościuszko. (fot. Wojciech Grzędziński)
Kancelaria Prezydenta
18 Na parterze pałacu jedna z sal przekształcona została na kaplicę. Służy ona nie tylko prezydentom i ich rodzinom, ale również pracownikom pałacu i kancelarii, którzy mają się w niej gromadzić także podczas chrztu dzieci pracowników pałacu. Wiadomo też, że tu odbył się np. ślub Ryszarda Kalisza. 11 czerwca 1999 r. kaplicę prezydencką nawiedził papież Jan Paweł II. Do dziś klęcznik z papieskim herbem stoi blisko klęczników prezydenckiej pary. (fot. Wojciech Grzędziński)
Kancelaria Prezydenta
19 Do tej pory w Belwederze urzędowali. m.in.: Bolesław Bierut, Wojciech Jaruzelski, Lech Wałęsa. (fot. Wojciech Grzędziński)
Kancelaria Prezydenta
20 Ten ostatni, z uwagi na niewystarczającą powierzchnię rezydencji, w 1994 r. zdecydował się przenieść siedzibę głowy państwa do Pałacu Prezydenckiego. (fot. Wojciech Grzędziński)
Kancelaria Prezydenta
21 Kolejni prezydenci, Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński rezydowali także przy Krakowskim Przedmieściu. (fot. Wojciech Grzędziński)
Kancelaria Prezydenta
22 Dopiero w 2010 roku Prezydent Bronisław Komorowski przeniósł się z powrotem do Belwederu. (fot. Wojciech Grzędziński)
Kancelaria Prezydenta
23 Jednak nawet wtedy, gdy budynek nie pełnił funkcji mieszkalnych, to utrzymane zostały jego funkcje reprezentacyjne. (fot. Wojciech Grzędziński)
Kancelaria Prezydenta
24 W Belwederze organizowane są przede wszystkim uroczystości o charakterze wojskowym, wręczane są wojskowe nominacje i odznaczenia. Tutaj również podejmowane bywają delegacje zagraniczne. (fot. Wojciech Grzędziński)
Kancelaria Prezydenta