Projektanci odkrywają karty. Oto sypianie jak z okładki. Zobacz ZDJĘCIA
1 Sypialnie powinny być zorientowane na wschód, tak byśmy mogli wstawać razem ze słońcem. W praktyce - jak przekonują zagraniczni eksperci od aranżacji wnętrz - jeśli promienie budzą nas zaraz po fazie snu rem, to jesteśmy bardziej wypoczęci i mamy więcej siły przez cały dzień.
Media
2 Takie przekonanie wspólne jest dla różnych kultur i różnych czasów. Z tego m.in. powodu na początku zeszłego wieku w kołyskach można było znaleźć wbudowane w nie kompasy - pomagały odpowiednio ustawić meble.
Media
3 W branży panuje także przekonanie, że sypialnia powinna się znajdować na piętrze - daje to większe poczucie bezpieczeństwa i, po drugie, pozwala by swobodnie wpadały tam promiennie słońca.
Media
4 Dobrze też jeśli położona jest ona jak najdalej od głównych ciągów komunikacyjnych, w tym np. schodów. Jej wnętrze powinno przede wszystkim emanować spokojem i sprzyjać wypoczynkowi.
Media
5 Nie oznacza to jednak, że jaskrawe kolory, pulsujące barwy są zarezerwowane tylko dla holi czy przestronnych salonów. Z powodzeniem można je wykorzystać także w sypialni. Byle z umiarem.
Media
6 Ale sypialnia to też doskonałe miejsce dla wszelkich mebli o nietypowych kształtach - w tym przypadku obok prostego łóżka miejsce zajęło oryginalne siedzisko.
Media
7 A czemu by tak liczby mebli w sypialni nie ograniczyć do absolutnego minimum? Podobnie także liczby kolorów?
Media
8 Łóżko z mosiężną ramą to może nieco staromodny mebel, podobnie jak np. umywalka z toaletką, ale za każdym razem daje ono coraz to inne możliwości. Przecież wcale nie oznacza to, że pokój urządzony jest w stylu klasycznym.
Shutterstock
9 Zgodnie z zasadą feng shui łóżko powinno stać tak, by leżąc w nim można było widzieć każdego, kto wchodzi do pokoju.
Media
10 Dobrze też, by wezgłowie opierało się o ścianę, a nie wisiało w powietrzu - w przeciwnym razie, mówi feng shui - ten, kto tam śpi nie będzie miał oparcia w życiu.
Media
11 Warto też pamiętać, by sypialnia nie pełniła jednocześnie zbyt wielu funkcji, np. pokoju do pracy, pokoju zabaw dla dzieci i saloniku - takie sytuacje nierzadko się jednak zdarzają. To błąd.
Shutterstock
12 Surowa w wyrazie sypialnia może stać się bardziej przytulna jeśli zdecydujemy się na zastosowanie tylko jasnych barw - te polecane są przede wszystkim do małych wnętrz, bo optycznie je powiększają.
Media
13 Tam, gdzie to, co za oknem jest najsilniejszym wabikiem, dobrze by we wnętrzu królowała prostota. Liczba form, mebli i wzorów powinna być ograniczona do absolutnego minimum.
Shutterstock
14 Z drugiej jednak strony bardzo ważne jest by nie zabrakło w sypialni oznak prywatności. Z tego właśnie powodu w każdym porządnym domu starców pensjonariusze mogą wstawiać do pokoi swoje własne meble - przekonują także eksperci.
Shutterstock
15 Choć trudno w to uwierzyć aż do XVII wieku wnętrze sypialni było miejscem publicznym. To tam nie tylko spano, ale także przyjmowano gości i jadano. Dopiero z czasem zaczęto zasłaniać je kotarami, by ostatecznie w XVIII wieku przenieść ją do osobnego pokoju - pilnie już strzeżonego.
Media
16 Czterysta lat temu nikt nie był nigdy sam, a "ludzie, którzy zamykali się na pewien czas sami w pokojach, traktowani byli jak dziwacy", jak pisał Philippe Aries w "Centuries of Childhood".
Media
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję