Łącz stonowane kolory z wyrazistymi akcentami

Modne kolory tego roku, wytypowane przez Instytut Pantone, idealnie wpisują się w zróżnicowaną i sielską paletę barw, charakterystyczną dla wnętrz w stylu boho. Barwny eklektyzm w sypialni powinien być jednak dość powściągliwy, aby nie zaburzyć poczucia harmonii i spokoju, niezbędnych do właściwego odpoczynku. Dlatego najlepiej postawić na zrównoważony kontrast pomiędzy dominującymi kolorami zbóż, w postaci obić mebli tapicerowanych, oraz dodatkami w intensywnych odcieniach czerwieni, żółci, zieleni i błękitów. Dzięki temu zachowamy idealne proporcje pomiędzy równowagą i swobodną "duszą" boho we wnętrzu strefy odpoczynku. Co więcej, na małym metrażu to właśnie jasne, stonowane kolory sprawdzą się najlepiej, ponieważ nie zmniejszą optycznie powierzchni.

Reklama

"Wygodne" nie zawsze oznacza "duże"

W małej sypialni liczy się każdy centymetr. Dlatego też największym wyzwaniem podczas wprowadzania do wnętrza stylu boho w wersji "mini", okaże się wybór mebli. Komfort powinien być naczelnym kryterium, dlatego warto zdecydować się na filigranowe, idealnie odpowiadające metrażowi łóżko.

- Podczas aranżowania niewielkich sypialni należy pamiętać, że najbardziej komfortowe nie okażą się meble o imponujących rozmiarach, a wręcz przeciwnie – mniejsze, których maksymalna szerokość nie przekracza 160 cm. Pod uwagę należy wziąć także wysokość powierzchni spania oraz wysokość wezgłowia, które powinny współgrać z finezyjną bryłą łóżka. Dzięki temu uda nam się zachować odpowiednie proporcje mebla oraz stworzyć komfortową przestrzeń do odpoczynku na stosunkowo małej powierzchni – tłumaczy Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo.

Artystyczny (nie)ład

Styl boho przypadnie do gustu wszystkim ceniącym sobie artystyczny, ale i "kontrolowany" nieład. Dlatego w sypialni nie powinno zabraknąć osobistych akcentów – fotografii, szkiców, ceramiki, które będą stanowiły o indywidualnym charakterze wnętrza. Co więcej, wszystkie te przedmioty odegrają również role dodatków, kontrastujących ze stonowanym kolorem tapicerki łóżka oraz kolorem ścian. Warto w tym miejscu pamiętać również o modnych odcieniach złota w postaci metalowych ram luster, kandelabrów oraz innych, drobnych elementów dekoracyjnych. Pamiętajmy jednak, że mały metraż sypialni w stylu boho narzuca pewne ograniczenia, dlatego dobierajmy dodatki z umiarem – w ten sposób unikniemy przesadnego zapełnienia pomieszczenia.

Baw się fakturami

Sypialnia w stylu boho to przestrzeń, w której wszelkie aranżacyjne szaleństwa są bardzo mile widziane. Barwne poduchy o różnych kształtach i miękkie pledy z frędzlami to dwa elementy, których nie może w niej zabraknąć. Dzięki nim łóżko z pięknym wezgłowiem zyska na lekkości i przyjemnej "puszystości". Jest to niezwykle istotne przede wszystkim w pomieszczeniach o niewielkim metrażu, które jednocześnie powinny cieszyć domowników maksymalną funkcjonalnością.

Nastrojowe światło

Reklama

Ostatnim elementem, który pozwoli zbudować we wnętrzu małej sypialni intymną atmosferę, jest oczywiście nastrojowe oświetlenie. Zadbajmy o to, by wieczorem panował w niej kojący półmrok – ciepłe światło lampek nocnych okaże się tutaj strzałem w dziesiątkę. Jeżeli niewielka przestrzeń nie pozwala na aranżację z wykorzystaniem dwóch stolików nocnych z lampkami, warto zdecydować się na jedną stojącą lampę w stylu vintage. Połączenie jej z nowoczesnym łóżkiem i unikalnymi dodatkami, pozwoli nam stworzyć przytulne, komfortowe i eklektyczne wnętrze w stylu boho, którego wprost nie będzie chciało się opuszczać.