Salony Agata przedstawiają kilka praktycznych wskazówek: jak sprawić, aby wigilijny stół zachwycił wszystkich gości?

Reklama

Podczas Świąt to stół jest najważniejszym meblem w domu. Warto dać wyraz swojej kreatywności przy jego przyozdabianiu, ponieważ na pewno zostanie to zauważone i docenione przez naszych bliskich.

Wybór odpowiedniego stołu inwestycją na lata

Solidny, dobrze dobrany stół, będzie nam służył przez lata przy wszystkich spotkaniach rodzinnych. Nie tylko w święta, ale również podczas urodzin czy imienin domowników. Dlatego warto zdecydować się na praktyczny, rozkładany model, który na co dzień nie zajmuje zbyt dużo miejsca, jednak podczas specjalnych okazji przemienia się nie do poznania. Dekorowanie takiego stołu będzie wtedy samą przyjemnością.

Obrus i zastawa podstawą aranżacji

Świąteczny obrus i odświętna zastawa to fundament aranżacji wigilijnego stołu. W zależności od indywidualnych preferencji, możesz zdecydować się na biały, klasyczny obrus ze świątecznym akcentem, bądź skromniejszy bieżnik. Rzadziej spotykanym, aczkolwiek oryginalnym pomysłem, jest wykorzystanie ozdobnych podkładek pod talerze. Taka aranżacja sprawdzi się przy mniejszej liczbie osób, ponieważ zajmuje stosunkowo dużo przestrzeni na stole. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednią zastawę. Najlepiej sprawdzi się uniwersalna, biała, ale jeśli masz ochotę wyjść poza tradycyjne kanony, to nic nie stoi na przeszkodzie. Możesz urozmaicić stół serwując dania na świątecznych, oryginalnych paterach bądź niestandardowych talerzach, np. w kształcie sowy. Pamiętaj tylko o zachowaniu spójności. Wisienką na przysłowiowym torcie są elegancko poskładane serwetki, które kładziemy zawsze po prawej stronie talerza.

Reklama

Ozdoby i dekoracje w roli głównej

Na stole, oprócz potraw, warto postawić świąteczne figurki dekoracyjne. Należy wziąć pod uwagę, że ozdoby zajmą trochę miejsca, ale mimo to, nie powinniśmy z nich rezygnować.

Przyozdobiony stół wigilijny jest wizytówką każdego domu. Wszystkie elementy dekoracyjne, zaczynając od obrusu, przez zastawę, na figurkach kończąc, powinny ze sobą współgrać i być spójne. Planując aranżację stołu zacznij od zdefiniowania stylu i kolorystyki, a następnie dobieraj każdy kolejny element tak, aby był z nim zgodny, Natalia Nowak, ekspert ds. aranżacji wnętrz salonów Agata

Świece a odpowiedni klimat

Przyznajmy szczerze – mało kto je codzienne, rodzinne kolacje przy świecach. Kolacja wigilijna jest pod tym względem wyjątkowa. Aby zapewnić odpowiedni, magiczny klimat towarzyszący Świętom Bożego Narodzenia, warto zwrócić uwagę na odpowiednie światło. Bardzo przydatne mogą być dekoracje z lampkami LED, ale równie dobrze sprawdzą się też klasyczne świece wyeksponowane dzięki efektownym świecznikom.

Boże Narodzenie to magiczny czas, który zasługuje na wyjątkową oprawę. Chociaż w Świętach najważniejsza jest bliskość i czas spędzony z rodziną, to takie elementy jak odpowiednie przygotowanie stołu, przy którym zasiądą wszyscy goście, jest również ważnym aspektem.