Inne
Reklama

W kobiecej garderobie czerwień uważana jest za wyraz odwagi, chęci zwrócenia uwagi otoczenia, ale także seksapilu. Również w aranżacji wnętrz stosowanie różnych odcieni czerwieni, szczególnie tych najbardziej intensywnych, wymaga odwagi, wyczucia smaku i umiejętności zachowania proporcji. To barwa radosna, energetyczna i stymulująca, z drugiej jednak strony zastosowana w nadmiarze powoduje rozdrażnienie, niepokój czy nadpobudliwość. Dlatego lepiej wprowadzić ją do pomieszczenia za pomocą dodatków czy mniejszych elementów niż od razu na wielkie powierzchnie dużych mebli czy całych ścian. Dzięki temu wnętrze nie przytłoczy, a nabierze charakteru i „pazura”.

InneW KRAINIE UNIESIEŃ

Do sypialni czerwień pasuje idealnie. Nie bez przyczyny – w końcu jest kolorem miłości, często określanym jako afrodyzjak. Jednak pamiętajmy, że sypialnia jest też miejscem relaksu i wypoczynku – nagromadzenie przedmiotów w intensywnych barwach może utrudnić odprężenie po ciężkim dniu. Gdzie zatem zastosować ten namiętny kolor? „Do sypialni świetnie pasują czerwone rolety, najlepiej z materiału dobrze zaciemniającego wnętrze” – doradza Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner, producenta rolet Lotari i Prakto. „Nowoczesne osłony okienne podkreślą intymny klimat miejsca, chroniąc jednocześnie przed wzrokiem osób trzecich i przed promieniami słonecznymi. Do rolet można dopasować na przykład pościel i narzutę na łóżko, dzięki czemu wnętrze nabierze spójnego charakteru” - dodaje.

InneWNĘTRZE TĘTNIĄCE ŻYCIEM

Prawdziwe pole do popisu daje salon. Miejsce zazwyczaj tętniące życiem, gdzie dużą część czasu spędzają wszyscy domownicy. W tym pomieszczeniu żywe kolory są jak najbardziej wskazane. Jednak wciąż należy je zestawiać z głową. W tym wypadku można zaryzykować i pomalować na czerwono wybraną ścianę, która dzięki temu stanie się centralnym punktem salonu i jednocześnie jego ozdobą. Innym rozwiązaniem jest intensywna barwa sofy, komponująca się również z roletami czy zasłonami. Uzupełnieniem będą drobne elementy dekoracyjne, jak ramki, doniczki czy świece.ENERGIA NA CAŁY DZIEŃ

Czerwone dodatki sprawdzą się także w kuchni czy łazience. W pierwszym wypadku trzeba niestety liczyć się z tym, że kolor ten pobudza apetyt, o czym dobrze wiedzą właściciele restauracji, szczególnie szybkiej obsługi. W drugim natomiast możemy być pewni, że poranny prysznic w łazience z charakterem doda nam energii na cały dzień i podziała niczym pobudzające kosmetyki o cytrusowym zapachu.

NAJLEPSZE POŁĄCZENIA

Akcenty utrzymane w czerwieniach dobrze komponują się z barwami chłodnymi. Ponadczasowe zestawienie do połączenie z bielą i czernią. Elegancko wygląda też wnętrze utrzymane w szarościach. Czerwień ożywi również brązy i beże. Kolor ten doskonale pasuje zarówno do wnętrz nowoczesnych, oszczędnych w dekoracjach, jak i klasycznych czy utrzymanych w orientalnym klimacie.

Reklama

Nie bójmy się eksperymentować z kolorami – do wszystkiego podchodźmy jednak z należytą rozwagą, aby stworzyć wnętrze przytulne, oryginalne i wyraziste, ale nie "przegadane" czy kiczowate. Wbrew pozorom granica ta jest bardzo cienka.