Za pomocą pasów i krat można nadać wnętrzu wyrazistości bądź dyskretnie podkreślić inne elementy jego wystroju. Wszystko zależy od zestawień kolorystycznych oraz tego, co owe wzory zdobią.

KRATKA NA PIERWSZY PLAN

Kratka, a szczególnie jej szkocka odmiana, kojarzy się przede wszystkim ze stylem rustykalnym – bezpretensjonalnym i pełnym prostoty. Wprowadza do pomieszczenia ciepło i atmosferę sielankowości, stąd idealnymi miejscami do jej zastosowania są kuchnia, jadalnia czy salon. „Jeśli krata ma być motywem przewodnim danego wnętrza, warto skorzystać z połączenia kilku jej rodzajów, różniących się na przykład wielkością czy gęstością wzoru, zachowując przy tym dominującą kolorystykę. I tak, w sypialni można zastosować duży i jasny wzór na zasłonach i ozdobnych poduchach, a odrobinę mniejszy i ciemniejszy – na narzucie łóżka. W kuchni natomiast dobrze sprawdzą się dopasowane rolety, siedziska na krzesła oraz obrus wraz z serwetkami” – mówi Agnieszka Rybka z Dekoria.pl.


PASY DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Tylko pozornie są banalne. Pasy w wystroju wnętrz dają zaskakujące efekty – mogą bowiem małym kosztem zupełnie odmienić wygląd i klimat pomieszczenia. Dużą zaletą tego wzoru jest jego uniwersalność – sprawdzi się zarówno we wnętrzach o charakterze tradycyjnym, jak i w tych nowoczesnych. Pasy to tajni agenci wnętrza – pozwalają optycznie skorygować jego kształt. Pionowe podwyższą pomieszczenia, poziome zaś je wydłużą.

Wybierając szerokość pasów i ich kolorystykę, należy pamiętać o podstawowej zasadzie dobierania wzorów. Postawmy na jeden mocny akcent, a następnie dobierzmy do niego bardziej stonowane ozdobniki – mocno wyeksponowanej kanapie powinny towarzyszyć „spokojniejsze” zasłony i poduchy. Eksperci wystroju wnętrz zachęcają do odwagi w łączeniu pasów z innymi deseniami – połączenia np. z motywami florystycznymi daje wspaniałe efekty.


DLA MNIEJ ODWAŻNYCH

Ci mniej odważni mogą sięgnąć po pasy i kraty w skromnym i dyskretnym wydaniu – w postaci dodatków – np. dekoracyjnych poduch w dopasowanej do wzoru kolorystyce. Taki wariant pozwoli nawiązać do obowiązujących trendów również miłośnikom bardziej subtelnych rozwiązań.

Zdjęcia przedstawiają kolekcje firmy Dekoria.pl