Inne
Reklama

Nawiązujące do motywów ludowych meble, ornamenty i dodatki dobrze komponują się z klasycznym, ale także i z nowoczesnym wystrojem. Sprzęty stylizowane na pochodzące z wiejskiego domu tworzące naturalne i przytulne otoczenie, doskonałe dla wypoczynku i relaksu, idealnie sprawdzające się w sypialni. Tak najkrócej scharakteryzować można styl rustykalny - trend w aranżacji wnętrz, po który coraz chętniej sięgają projektanci.

Przemyślane wnętrze

Styl rustykalny wyróżniają przede wszystkim ciepłe, naturalne kolory i wykończenia w drewnie. Ściany, najlepiej w bieli lub w jasnym odcieniu brązu, nie powinny mieć gładkiej faktury. Taki efekt możemy uzyskać stosując tynki strukturalne, choć dobrym pomysłem jest także boazeria lub cegła. Na podłodze najlepiej sprawdza się drewno: w formie podłużnych desek bądź parkietu, w naturalnym lub lekko barwionym odcieniu. Istotne jest, aby framugi dopasować kolorystycznie do okien i drzwi. Meble, ramy obrazów i każdy nawet najmniejszy element powinien być dokładnie przemyślany. Poza drewnem najczęściej wykorzystywane materiały w stylu rustykalnym to len, filc, wiklina i ceramika.

czytaj dalejTradycyjna sztuka stolarska

Wyposażenia pokoju możemy szukać w antykwariatach i na strychach, bądź wykonać na zamówienie według własnego projektu w specjalistycznych firmach stolarskich. "Proste i surowe w formie meble z litego drewna są podstawą rustykalnego stylu" - mówi Adam Morajda z firmy DIVA. "W takich wnętrzach idealnie sprawdza się wysokogatunkowy dąb, klon lub czereśnia, zwłaszcza z widocznymi słojami i w naturalnej barwie. Centralne miejsce w rustykalnej sypialni zajmuje duże łóżko. Pozostałe elementy stolarskie jak szafa, toaletka czy stoliki nocne powinny konweniować ze sobą i tworzyć spójną całość. Dopełnieniem przemyślanego wystroju będą bogato zdobione drewniane skrzynie i kufry mogące pomieścić pościel lub rodzinne pamiątki" – dodaje.

Sekret tkwi w szczegółach

Kwintesencją i wyznacznikiem każdego stylowo urządzonego pomieszczenia są dodatki. Najlepiej sprawdzą się dekoracje nawiązujące do sztuki ludowej - ręcznie haftowane serwety, szydełkowane obrusy czy tkane gobeliny. Przeważać powinny bawełniane lub lniane tkaniny, w jasnych barwach z delikatnymi zdobieniami. Nieodłącznym elementem są także kolorowe poduszki i narzuta na łóżko, najlepiej w formie patchworka lub kapy z tłoczonymi ludowymi motywami. W rustykalnej sypialni nie powinno także zabraknąć rodzinnych fotografii i pamiątek, które nadadzą jej osobistego i wyjątkowego charakteru.