Łódź do rewitalizacji? Remonty kamienic to nie wszystko. GALERIA
1 EC1 - największy projekt rewitalizacyjny w Europie. W ramach projektu powstanie podziemny dworzec Łódź Fabryczna połączony z infrastrukturą komunikacyjną miasta oraz nowa przestrzeń publiczna (ponad 42 000 mkw.), położona w ścisłym centrum miasta - o niepowtarzalnym, postindustrialnym charakterze, w którym znajdzie się m.in. Centrum Sztuki Filmowej oraz interaktywne Centrum Nauki i Techniki.
ShutterStock
2 Księży Młyn - rozległa dzielnica, która przetrwała w sposób niemal kompletny z okresu rozkwitu przemysłowej Łodzi. W XIX w. Karol W. Scheibler - jeden z największych łódzkich fabrykantów wybudował zespół fabryczno-mieszkalny, rodzaj miasta w mieście. Układ urbanistyczny i architektura wzorowane były na angielskich osadach przemysłowych. Na Księży Młyn składają się planowo rozmieszczone i jednolite architektonicznie budynki fabryczne, osiedle mieszkaniowe, rezydencje właścicieli i wille dyrektorskie z ogrodami, a także ulice i bocznice kolejowe, szkoła, dwa szpitale, remiza straży ogniowej, gazownia i klub fabryczny. Kwartał znajduje się między ul. Tymienieckiego, Przędzalnianą, Fabryczną, Kilińskiego.
PAP / Andrzej Zbraniecki
3 Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna zajmuje powierzchnię 1302 ha w trzech województwach: łódzkim, mazowieckim i wielkopolskim. Siedziba główna ŁSSE SA mieści się przy ulicy Tymienieckiego 22/24 w Łodzi, na terenie osiedla Księży Młyn. To tutaj na przełomie XIX i XX w. rozwijały się imperia włókiennicze rodów Grohmanów i Scheiblerów, łódzkich królów bawełny. Jako jedyna strefa ekonomiczna w Polsce, ma za zadanie m.in. rewitalizację zabytkowych terenów poprzemysłowych, skupia się również na sztukach plastycznych, muzyce i działalności prospołecznej wzmacniającej obywatelskie postawy.
Agencja Gazeta / Fot. Małgorzata Kujawka Agencja Gazeta
4 Centralne Muzeum Włókiennictwa mieści się w jednym z najstarszych zabytków architektury przemysłowej. Nową atrakcją jest interaktywne muzeum włókiennictwa korzystające z najnowszych zdobyczy techniki, mieszczące się w zrewitalizowanym budynku Kotłowni, usytuowanym na dziedzińcu wewnętrznym Białej Fabryki. W muzeum przygotowano atrakcje dla odbiorców w różnym wieku - niemal 100 angażujących aplikacji, w tym kilkanaście filmów oraz animacji. Prezentowane są rodzaje tkanin i splotów oraz stroje, jakie nosili ludzie w XIX i XX wieku. Przy pracy można zobaczyć maszynę parową, żakard oraz selfaktor, ożywione dzięki nowoczesnym technologiom. Goście muzeum mają również możliwość zaprojektowania własnych tkanin i upublicznienia ich potem na specjalnym stole dotykowym.
PAP / Andrzej Zbraniecki
5 Reprezentacyjna ulica Łodzi licząca ok. 4,2 km, biegnąca południkowo w linii prostej, pomiędzy pl. Wolności a pl. Niepodległości. Ze względu na unikalną zabudowę została w całości wpisana do rejestru zabytków. W 2014 roku główny odcinek ulicy Piotrkowskiej od pl. Wolności do al. Mickiewicza przeszedł gruntowny lifting. W ponad 190-letnich dziejach słynnej ulicy Łodzi nie było dotychczas tak kompleksowej modernizacji. Dzięki temu "Pietryna" przyciąga rzesze turystów i mieszkańców, którzy podziwiają zabudowę z przełomu XIX i XX wieku, korzystają z bogatej oferty restauracji, klubów i pubów oraz uczestniczą w licznych wydarzeniach kulturalnych, rozrywkowych i sportowych.
PAP / Grzegorz Michałowski
6 Jedno z największych centrów kultury, rozrywki i handlu w Europie. Przeprowadzono tu unikalną na skalę polską, jak i europejską rewitalizację, łączącą w sobie nowoczesne formy i architekturę z odnowionymi XIX-wiecznymi budynkami dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Na 27 ha powierzchni Manufaktury znajduje się m.in. rynek z kolorowymi fontannami - miejsce, gdzie odbywają się festyny, koncerty i imprezy plenerowe, Muzeum Fabryki, Muzeum Sztuki ms2, restauracje, ponad 300 sklepów, dyskoteki, kręgielnia, ściana wspinaczkowa, multikino oraz hotel z basenem. Centrum było wielokrotnie nagradzane w kraju i zagranicą za udany projekt rewitalizacji kompleksu fabrycznego. Dodatkowo Manufaktura została nagrodzona Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej za Najlepszy Produkt Turystyczny.
PAP / Grzegorz Michałowski