Wielkopolanin nie przesadza z metrażem

Reklama

Mieszkańcy Wielkopolski najczęściej budują domy o powierzchni 101 do 150 mkw. (48 proc. inwestorów w tym regionie). W stosunku do średniej w Polsce częściej decydują się nawet na jeszcze mniejszy metraż – o powierzchni do 100 mkw. Takich domów w 2017 roku wybudowano w Wielkopolsce 22 proc.

Ekoświadomość po wielkopolsku

Według badania Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, mieszkańcy Wielkopolski znacznie częściej niż reszta kraju wybierają ogrzewanie gazowe kosztem kotła na paliwa stałe jak np. na węgiel, ekogroszek czy drewno opałowe. Wielkopolanie sięgają również po takie rozwiązania jak pompy ciepła oraz kolektory słoneczne – te drugie były w regionie wybierane częściej niż w skali całego kraju.

Marzenia po pięćdziesiątce

Dlaczego Wielkopolanie decydowali się na budowę domu? Przede wszystkim realizują w ten sposób marzenia (60 proc.), kierują się chęcią posiadania ogrodu (46 proc.) oraz względami praktycznymi, a ponadto uznali, że budowa domu opłaca się bardziej niż kupno mieszkania (36 proc.).

Co ciekawe, wśród inwestorów w Wielkopolsce 18 proc. było w wieku powyżej 50 lat. To odsetek o kilka punktów procentowych wyższy niż średnia dla całego kraju. – Osoby, które decydują się na rozpoczęcie budowy po pięćdziesiątce, najprawdopodobniej mogą cieszyć się ustabilizowaną sytuacją życiową i finansową, zależy im więc na tym, aby budowany dom spełniał ich dokładne oczekiwania, był komfortowy i w wysokiej jakości – mówi Karol Grygiel z Oferteo.pl

Wielkopolscy indywidualiści

Ponad połowa (51 proc.) mieszkańców woj. wielkopolskiego buduje domy według projektu indywidualnego, wynika z badania Oferteo.pl – największego w Polsce serwisu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami. To dość znacząca różnica względem preferencji ogólnopolskich, gdzie projekty indywidualne wybiera 42 proc. inwestorów.

Jakie materiały wybiera Wielkopolanin?

Z badania Oferteo.pl wynika również, że Wielkopolanin buduje najczęściej tradycyjny dom murowany i wybiera do tego przede wszystkim cegłę lub pustaka – z tych materiałów powstało w 2017 roku 48 proc. domów w regionie. Do pokrycia dachów używa najczęściej dachówki ceramicznej, natomiast znacznie rzadziej niż w skali kraju decyduje się na blachodachówkę. – Widać tutaj przywiązanie do materiałów wysokiej jakości, Wielkopolanie decydują się na nie, nawet jeśli miałoby to podnieść koszt budowy – komentuje Karol Grygiel.

Ile kosztuje budowa w Wielkopolsce?

W większości przypadków (69 proc.) szacunkowe koszty budowy domu w Wielkopolsce zamykały się w kwocie pół miliona złotych. Warto jednak zwrócić uwagę, zwłaszcza w kontekście wybieranych przez mieszkańców regionu materiałów, że w aż 74 proc. przypadków ostateczne koszty okazały się wyższe niż prognozowane.
Jedna ekipa do wielu prac

Jak pokazuje "Raport o budowie domów w woj. wielkopolskim" mieszkańcy tego regionu chętniej niż cała Polska zlecają budowę do stanu deweloperskiego (30 proc. w Wielkopolsce, 22 proc. w skali kraju). – Pokazuje to pewną panującą w regionie tendencję do zlecania jak największego zakresu prac jednej ekipie budowlanej – mówi Karol Grygiel. – Dzięki temu inwestor nie musi szukać kolejnych wykonawców do poszczególnych etapów prac i jest to dla niego bez wątpienia komfortowe rozwiązanie.

Metodologia badania
Przedstawione dane pochodzą z analizy 9245 zapytań ofertowych złożonych w 2017 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby planujące budowę domu, a także z pogłębionego badania ankietowego przeprowadzonego wśród 1082 respondentów, którzy w 2017 roku budowali dom.