Budowa bloku jest dwa razy droższa niż 20 lat temu. A co z domami?

Osoby pamiętające koszty budowy własnego domu, z łatwością mogą zauważyć zmiany cen materiałów budowlanych. Według przykładowych danych GUS-u, średnia cena 25 kg cementu portlandzkiego wzrosła z 8,9 zł (2005 r.) do 10,6 zł (2016 r.). Takie podwyżki dotknęły również inwestorów wznoszących budynki wielorodzinne (przede wszystkim deweloperów).

wróć do artykułu
 • ~autor posta
  (2017-08-16 23:56)
  1996 r. - mieszkanie można było kupić za 900 zl za m2 Minęło 20 lat - i ceny od 4400 za m2. Kto kogo robi w balona , jak ceny materiałów wzrosły dwukrotnie?
 • ~prezes
  (2017-08-09 13:39)
  aby byc dokladny to powiem,ze za 1m2 w bloku w Krakowie,dalsze Srodmiescie,w 1995,zapalcilem ok.1 tys zl,w spoldzielni mieszkaniowej.Teraz obok buduja nowe bloki i chca ok.5,5 tys zl za 1m2.ja wiem,ze to nie sa koszty budowy na czysto,tam jest zysk dewelopera,cena gruntu,rozne oplaty,itd.Ale odejmujac to wszystko to jednak cena wybudowania 1 m2 w bloku w tym miejscu wzrosla wiecej niz 100%,zapewne 3 razy.Tak wiec informacje w tekscie wydaja sie byc niedokladne.Chyba,ze nie uwzgledniamy takich drogich miast jak Krakow tylko liczymy to w skali kraju,gdzie sa tez miejsca bardzo tanie.Co ciekawe,ok.14 km od Krakowa mozna wybudowac nadal dom po kosztach ok.2,5 tys zl (bez luksusu,bez piwnic,tylko parter i dach).Dochodzi koszt gruntu.Ale i z gruntem dom wychodzi duzo taniej.Oczywiscie jest kwestia dojazdu,trudnosci zycia na wsi,odleglosci do pracy,szkoly,itd.Stad trudno powiedziec jak caly rachunek strat i zyskow wychodzi na koniec dla mlodej rodziny.Jednak dla osob na emeryturze rodzi sie pytanie czy nie lepiej wymienic mieszkanie w bloku w Krakowie na domek pod Krakowem.Czesc osob tak robi ale przy braku entuzjazmu rodziny,ktora by chciala wynajmowac ladne mieszkanko po dziadku w centrum Krakowa.Domku po dziadku w odleglosci ok.15 do 20 km juz sie tak latwo nie wynajmie.Dochodzi tez sprawa opieki nad starszymi na taka odleglosc.jak mlodzi mieszkaja w dalekim Podgorzu,a rodzice sie wyniosa w okolice Skaly to sama jazda do nich przez miasto i wsie to nawet do 2 h w godzinach szczytu.Stad jednak ceny mieszkan nie maleja,a domy byly jakis czas modne ale juz nie sa-warunki zycia na wsiach,trudne dojazdy,daja jednak okropnie w kosc.
 • ~m-53
  (2017-08-09 08:10)
  Pisał, pisał - ale jaka jest cena domu jednorodzinnego - nie napisał.