Ekologia i oszczędzanie energii to już nie tylko energooszczędne żarówki, zakręcanie wody w kranie, odłączanie od prądu ładowarek, które akurat nie ładują czy innych urządzeń w trybie czuwania. Energooszczędnych rozwiązań jest całe mnóstwo i wszystkie ja można wdrożyć, budując dom. Polacy są coraz bardziej tego świadomi i coraz częściej po takie rozwiązanie sięgają, choć początkowe koszty są nieco wyższe. Warto jednak myśleć długoterminowo. Energooszczędny dom pozwala zaoszczędzić nawet 40% energii.Reklama

Porównywarka cen prądu. Zacznij oszczędzać na energii.

Żeby zaoszczędzić, trzeba zainwestować

Z wyliczeń Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że dom energooszczędny pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu do 3600 zł rocznie. Jeszcze wyższa kwota - rzędu 5000 zł - zostanie w naszej kieszeni, jeśli zdecydujemy się budowę domu pasywnego, czyli takiego, który wykorzystuje energię z promieniowania słonecznego w sposób bierny, bez wykorzystania aktywnych rozwiązań instalacyjnych.

Minusem budowy takiej nieruchomości są niestety koszty, trzeba wydać ok. 50 000 zł więcej niż na budowę tradycyjnego domu. Jest to przede wszystkim związane z konieczności zastosowania wielu dodatkowych rozwiązań i technologii. Mowa m.in. o dodatkowej izolacji ścian poprzez zastosowanie styropianu lub wełny mineralnej (izolacja o grubości przynajmniej 30 cm), zamontowanie szczelnych okien o wysokim współczynniku izolacji cieplnej, starannym dopasowaniu drzwi zewnętrznych oraz dokładnym uszczelnieniu w progu. Ważna jest oczywiście także odpowiednia izolacja dachu, np. wełną mineralną, która zatrzymuje nawet do 25% ciepła, a także efektywny system grzewczy, np. kocioł kondensacyjny. Kolejne ekologiczne i energooszczędne rozwiązania, które warto wdrożyć to: system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, rekuperator, pompy ciepła, nowoczesne oświetlenia, np. typu LED oraz zainstalowanie ekologicznych źródeł energii, np. paneli fotowoltaicznych.

Wyższe koszty to oczywiście dla osób budujących dom zła wiadomość, ale jest i bardzo dobra. Na budowę takiej nieruchomości można dostać dopłatę z Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej - do 30 tys. zł brutto, przy czym dofinansowanie stanowi część spłaty kredytu, który został zaciągnięty na budowę naszego przyszłego domu. Szczegóły programu można znaleźć na www.zbp.pl/domefekt. Otrzymanie dopłaty jest warunkowane spełnieniem określonych parametrów technicznych.

Niech przemówią liczby

Zgodnie z wyliczeniami Krajowej Agencji Poszanowania Energii, budowa domu jednorodzinnego, parterowego o powierzchni 80,89 metrów kwadratowych z wiatą na samochód to koszt rzędu 213 tys. zł w przypadku domu standardowego. Jeśli zdecydujemy się na dom energooszczędny, nasze koszty wzrosną do 245 tys. zł, zaś w przypadku domu pasywnego - do 277 tys. zł.

Wyższe koszty początkowe zostaną nam jednak zrekompensowane w trakcie eksploatacji domu, koszty stałe będą bowiem znacznie niższe. Średnio po ok. 20 latach inwestycja powinnam nam się zwrócić.

Reklama

Tania energia dla Twojej firmy. Skorzystaj z porównywarki cen prądu.

W domu energooszczędnym roczne zapotrzebowanie na energię jest 3-5 razy mniejsze niż w obecnie użytkowanych budynkach i utrzymuje się w przedziale 30-70 kWh/mkw. Dla porównania zapotrzebowanie na ciepło tradycyjnych budynków przekracza 200 kWh/mkw. rocznie.

Warto więc myśleć długoterminowo. Stosowanie energooszczędnych rozwiązań pozwoli nam zmniejszyć wydatki na utrzymanie domu, będzie też bardziej przyjazne dla naszej planety, a to wartość nieoceniona, której się nie da przeliczyć na pieniądze.