Takie są wnioski z analizy ponad 3,5 tysiąca zapytań ofertowych złożonych w serwisie Oferteo.pl i pogłębionych wywiadów ankietowych przeprowadzonych na grupie 211 respondentów.

Reklama

Zaczynamy od działki

Pierwszym kosztem, jaki ponoszą inwestorzy podejmujący się budowy domu, jest zakup działki. W latach 2012-2013 Polacy najczęściej stawiali domy na działkach o powierzchni 1 -2 tys. mkw. (40,9 proc. ankietowanych). Ponad jedna trzecie respondentów nabyła działkę o powierzchni mniejszej niż 1 tys. mkw.

Ponad połowa kupionych działek jest zlokalizowana na terenach wiejskich (59,2 proc.), gdzie ceny są najniższe i wynoszą średnio 79 zł za mkw. W największych miastach dochodzą średnio do 549 zł.

Jaki będzie dom?

Reklama

Jak wynika z ankiety, powierzchnia użytkowa budowanych domów mieści się w przedziale 100-150 mkw. (40,3 proc. odpowiedzi). Choć najczęściej buduje się dom według gotowego projektu (66 proc.), w porównaniu do ubiegłego roku rośnie liczba osób, które decydują się na droższe rozwiązania i zamawiają indywidualny projekt.

Reklama

Widać też wyraźnie, że od dwóch lat Polacy budują zazwyczaj domy murowane z cegły ceramicznej. W roku 2013 tę technologię budowy wybierało 41,5 proc. użytkowników poszukujących ekipy budowlanej w serwisie.

Blisko połowa Polaków jest zainteresowana położeniem na swoim dachu dachówki ceramicznej (44,9 proc.), choć często wybierana jest również blacha i blachodachówka (36,3 proc.).

W poszukiwaniu oszczędności coraz więcej osób rezygnuje z podpiwniczenia domu. W roku 2013 decydował się na to jedynie co dziewiąty inwestor (11 proc.).

Koszty realne a wycena firm

Poszukując firmy budowlanej, której zostanie zlecona budowa domu, ankietowani najczęściej deklarowali chęć budowy do stanu surowego zamkniętego, a więc wyposażonego w drzwi i okna (33,4 proc. zapytań). Oddanie w tym stanie domu o powierzchni 100-150 mkw. to koszt rzędu średnio 297 tys. zł. Budowa domu "pod klucz" była natomiast wyceniana na 360 tys. zł.

Warto jednak pamiętać, że w trakcie prac nad budową domu mogą pojawić się nieprzewidziane wydatki, jak na przykład budowa drogi dojazdowej, podłączenie wody i kanalizacji do wodociągów, wynajem sprzętu budowlanego czy wzrost cen materiałów budowlanych. W większości przypadków dodatkowe koszty nie przekroczyły jednak 10 proc. początkowej wyceny budowy domu (44,1 proc. odpowiedzi).

Im wcześniej, tym lepiej

Jak wynika także z analizy osoby decydujące się na budowę domu poszukują ekipy budowlanej stosunkowo późno, bo zaledwie z trzymiesięcznym wyprzedzeniem planowanego terminu rozpoczęcia prac (50,7 proc. zapytań). Z kolei cały proces inwestycyjny od kupna działki po wykończenie domu zajmuje ankietowanym najczęściej od roku do 3 lat.

Przedstawione dane pochodzą z analizy 3,6 tys. zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w 2013 roku przez osoby zamierzające zlecić budowę domu oraz z analizy pogłębionych wywiadów ankietowych przeprowadzonych na grupie 211 respondentów.