Największy udział w strukturze zawartych transakcji stanowiły nowe umowy i tzw. przednajem - czyli rezerwowanie powierzchni w budynkach dopiero powstających. Od początku roku wynajęto ponad 195 tys. mkw. (51 procent) tego typu powierzchni.

Reklama

"Renegocjacje wynajmowanej powierzchni umów stanowiły prawie 34 tys. mkw. , co oznacza 9 procent udziału w rynku. Około 3 procent udziału w transakcjach miały rozszerzenia, natomiast na potrzeby własne właścicieli przeznaczono poniżej 5 procent wynajętych powierzchni" - czytamy w opracowaniu WRF.

Największe umowy najmu trzeciego kwartału opiewały na 8 tys. mkw. i zostały podpisane w zachodniej części Al. Jerozolimskich oraz na Mokotowie. Saturn Media Holding zagościł w kompleksie Blue Office a bank Millennium podpisał umowę przed-najemu w Polifony Office Center przy ul. Żaryna. Inne duże umowy najmu z Mokotowa to przed-najem dwóch oddanych pod koniec kwartału budynków – ESTA II (6,1 tys. mkw. przez ING Bank Śląski) oraz Luminar (5,5 tys. mkw. przez BRE Bank).

Mimo tak dużego zainteresowania firm wynajmem powierzchni biurowej, po raz pierwszy od kilku kwartałów, wzrósł współczynnik powierzchni niewynajętych, który jest dobrym barometrem oddającym sytuację na rynku. - W połowie tego roku wskaźnik ten osiągnął rekordowo niski poziom wynoszący dla Warszawy średnio 2,1 procenta. W trzecim kwartale wzrósł do 2,7 procenta. Na wzrost tego wskaźnika wpływ miało oddanie do użytku wielu nowych inwestycji piszą eksperci WRF. Najwyższy współczynnik zanotowano w Ścisłym Centrum – 4,7 procent, najniższy na Woli – 0,3 procent.

W trzecim kwartale 2008 oddano do użytkowania jedenaście budynków a licząc od początku roku 21. Oznacza to, że od stycznia przybyło łącznie ponad 102,8 tys. mkw. powierzchni. Wszystkie nowo oddane budynki zlokalizowane są poza Centrum.

To wpłynęło na fakt, że strefa Górny Mokotów został największym rynkiem nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie z powierzchnią biurową liczącą łącznie 682 tys. mkw. Dla porównania w ścisłym centrum znajduje się 466 tys. mkw. powierzchni a na obrzeżach centrum 631 tys. mkw.

Sześć budynków, obejmujących łącznie 55, 3 tys. mkw. powierzchni wybudowano właśnie na Mokotowie, a dwa w zachodniej części Al. Jerozolimskich (łącznie 11 500 mkw.). Te obszary nieustannie cieszą się zainteresowaniem deweloperów. Rynek biurowy Żoliborza, dotychczas zapomniany przez inwestorów, powiększył się o dwa nowe budynki w tym, największy budynek oddany w minionym kwartale do użytku, North Gate o powierzchni 29,9 tys. mkw.

Warsaw Research Forum (WRF) to forum, w skład którego wchodzi sześć firm doradczych działających na rynku nieruchomości: CB Richard Ellis, Cushman & Wakefield, DTZ, Jones Lang LaSalle, Colliers International i King Sturge. Przedstawiciele tych firm dążą do ujednolicenia publikowanych wskaźników poprzez zbieranie i porównywanie kwartalnych danych.