Deweloperem przedsięwzięcia jest Budimex Nieruchomości, a generalnym wykonawcą siostrzana spółka Budimex Dromex. W ubiegłym tygodniu obie firmy podpisały kontrakt na realizację trzeciego etapu Murano. Budimex Dromex zainkasuje za tę fazę 117,7 mln złotych a planowane zakończenie prac przewidziano na grudzień 2010 roku. Kontrakt na dwa wcześniejsze etapy opiewał na 180 mln złotych.

Reklama

Cała inwestycja Budimexu pomieści docelowo blisko 800 mieszkań. Nazwa Murano pochodzi od barokowego pałacu Murano, który wybudowano w tym miejscu w drugiej połowie XVII wieku. Budimex powierzył prace nad budynkiem projektantom z Biura Architektonicznego DDJM. Architektura Apartamentów Murano tworzyć będzie miejski kwartał z placami, uliczkami i pasażem handlowym.

Cały budynek został tak zaprojektowany, że istnieje wyraźny podział na przestrzeń publiczną i prywatną. Mieszkańcy będą mieli do swojej dyspozycji ponad jednohektarowy ogród. Nad całością kompleksu dominować będzie 18-piętrowa wieża o szklanych elewacjach. Niższa część będzie miała siedem kondygnacji. Na najwyższych pietrach znajdą się luksusowe, klimatyzowane apartamenty z przestronnymi tarasami. Metr kwadratowy deweloper wycenił od 11 do 17 tys. złotych.

Osiedle Budimexu powstaje na działce po zajezdni Inflancka, ale zajmuje tylko jej część. Druga sprzedana została jesienią 2006 roku za 391 milionów złotych. Kupiła ją hiszpańska spółka Lubasa, która zamierza wybudować w tym miejscu kompleks mieszkaniowo biurowy. Jako pierwszą Hiszpanie zaprezentowali część biurową swojej inwestycji. Gmach zaprojektowany został przez znanego architekta Stefana Kuryłowicza.

Projekt zakłada wybudowanie dwóch połączonych budynków, z których każdy będzie mógł funkcjonować niezależnie, w zależności od potrzeb przyszłych najemców. Całkowita powierzchnia przeznaczona do wynajęcia wyniesie 15 tys. mkw. Firma czeka na wydanie pozwolenia na budowę całej inwestycji. Gdy je uzyska rozpocznie procedurę wyboru generalnego wykonawcy, która trwać będzie około trzech miesięcy. Zakończenie budowy biurowców zaplanowano na II połowę 2010 roku.