Inne
Reklama

Kamienica przy Pięknej 44 to pierwszy polski mieszkaniowy projekt renowacyjny Restaury. Deweloper rozpoczął już wprawdzie realizację dwóch innych inwestycji, ale zarówno apartamentowiec przy Górskiego jak i osiedle przy Kolskiej rosną od podstaw. Firma z półwyspu Iberyjskiego nie obawia się jednak wyzwań związanych z renowacją starej kamienicy. Restaura odnowiła już blisko 700 budynków w Hiszpanii, Francji i Niemczech.

Rewitalizacja Pięknej 44 polegać będzie na renowacji kamienicy, nadbudowie jednego piętra, budowie garażu podziemnego pod dziedzińcem i dobudowie zniszczonego w czasie II Wojny Światowej fragmentu skrzydła zachodniego. Prace na elewacjach zewnętrznych obejmą zbadanie stanu tynków i elementów ozdobnych oraz ich naprawę lub wymianę w miejscach, w których będzie to konieczne.

We wnętrzach kamienicy zostaną wymienione instalacje (wodno-kanalizacyjna i elektryczna), zmienią się też dotychczasowe rozkłady mieszkań. Dostosowane zostaną do współczesnych potrzeb, uwzględniać jednak będą archiwalne plany. W kamienicy znajdzie się 31 luksusowych apartamentów.

Na piętrach od pierwszego do piątego mieszkania będą wysokie na 3-3,2 metra. Na szóstym, dobudowanym pietrze pomieszczenia będą mieć wysokość 2,9 metra. Powierzchnia lokali wyniesie od 46 do 129 mkw. Mieszkania będą oddawane bez białego montażu.

"Mamy tutaj niewiele mieszkań i bardzo szczególnego klienta, indywidualistę. Dlatego nie zdecydowaliśmy się na wykończenie mieszkań" - wyjaśniają przedstawiciele dewelopera. Wiadomo zaś, że drzwi wejściowe będą miały 240 cm wysokości, a zdobić je będą ozdobne portale. W mieszkaniach białe drewniane okna sięgną 205 cm.

Oko przykuwać ma wykończenie powierzchni wspólnych. Schody na dwóch klatkach schodowych wyłożone będą białym marmurem (carrara), na podestach marmur przekładany będzie czarnym granitem na wzór arlekin. Deweloper zainstaluje w budynku dwie, specjalnie zaprojektowane, stylowe windy. Przedstawiciele Restaury zapewniają, że wszystkie prace zostaną przeprowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. Mieszkańcy Pięknej 44 będą mieli do dyspozycji prywatny ogród i podziemny garaż. Deweloper zakłada, że wybuduje 11 miejsc garażowych, nie wyklucza jednak, że ich liczba wzrośnie.

Kamienica oraz znajdująca się po sąsiedzku, Willa Struvego, w której mieścić się będzie siedziba Restaury zostanie ogrodzona i objęta ochroną. Projekt renowacji przygotowała Pracownia Architektoniczno-Konserwatorska PROART, Anna Rostkowska.

Sprzedaż mieszkań prowadzi agencja Knight Frank. Metr apartamentu deweloper wycenił od 14 do 20,2 tys. złotych netto. Doliczyć więc trzeba do tego podatek Vat. Cena miejsca garażowego Vatem wynosi 61 tys. złotych. Termin oddania budynku przypada na I kwartał 2010 roku.

Kamienica Restaury to nie jedyny luksusowy projekt przy pięknej. Niedaleko pl. Konstytucji apartamentowiec buduje Magnus Group. Współczesny budynek ma nawiązywać do okolicznej zabudowy. Również przy Pięknej Magnus buduje niewielki apartamentowiec schowany w podwórzu obok teatru Krystyny Jandy, czyli dawnego kina Polonia.