Początek drugiego kwartału również zapowiada się obiecująco. Najpierw Netia poinformowała, że wynajęła 13 tys. mkw. powierzchni w wzniesionym przez Ghelamco kompleksie Marynarska Business Park. A pod koniec kwietnia umowę najmu na 9,6 tys. mkw. powierzchni biurowej podpisała spółka Nokia Siemens Networks. Firma wprowadzi się do północnej część budowanego przez IVG Development GmbH i Curtis Development biurowca Horizon Plaza.

Reklama

Budynek składają się z dwóch części: niższej - sześciopiętrowej, z fasadą z płyt w ciemno antracytowym kolorze i wyższej, dziesięciopiętrowej, o charakterystycznej falującej formie ze szkła i aluminium.

Biurowiec o powierzchni 35 tys. mkw. powstaje przy ul. Domaniewskiej 39a, tuż za Curtis Plaza i obok biurowca GTC Nefryt. Gmach ma zostać oddany do użytku na przełomie 2008 i 2009 roku. Nowy najemca planuje umieścić tam ultranowoczesne laboratorium testowe systemów telekomunikacyjnych.

Umowa z Nokią oznacza, że ok. 30 procent biurowca jest już wynajęte. W transakcji pośredniczyła firma Cushman & Wakefield. Najemców przyciąga też odświeżony Empark Mokotów Business Park.

W pierwszym kwartale tego roku podpisane zostały umowy z dwoma nowymi najemcami: firmami Hewlett-Packard Polska oraz ProService. Obie zajęły powierzchnię w biurowcu Orion: Hewlett-Packard Polska, z myślą o dodatkowym biurze, wynajął 1925 mkw. powierzchni, natomiast firma ProService zdecydowała się na wynajem 1275 mkw.

O popularności Górnego Mokotowa świadczy też liczba budowanych i oddawanych do użytku nowych biurowców. W pierwszym kwartale 2008 roku oddano do użytku w Warszawie tylko 4 obiekty biurowe: siedzibę CANAL + przy ul. Pory (7,6 tys. mkw.), Harmony Office Center na Mokotowie (15,3 tys. mkw.), drugą fazę Jutrzenki Business Park na Ochocie (2,7 tys. mkw.) oraz największy projekt ostatnich miesięcy – Marynarska Business Park (43 tys. mkw.) - czytamy w najnowszym raporcie Colliers International.

Mimo wielu budowanych obecnie biurowców, na Służewcu spada liczba powierzchni wolnej do wynajęcia. Z danych Warsaw Research Forum wynika, że w I kwartale ubiegłego roku wskaźnik powierzchni niewynajętej wynosił 3,8 procent, by spaść na początku 2008 do 1,4 procent.

Dość atrakcyjnie wyglądają też stawki czynszów. Podczas gdy w większości budynków biurowych w centrum stawki wywoławcze kształtują się na poziomie 24-30 Euro mkw., a w nowych i budowanych biurowcach klasy A czynsze sięgają nawet 40 Euro. poza centrum stawki są dużo niższe i wynoszą średnio 14-17 Euro za mkw.

Deweloperzy większości nowo powstających budynków na Górnym Mokotowie, największym po Centralnym Obszarze Biznesu, rynku biurowym w Warszawie, oferują stawki powyżej 16 Euro. W niektórych budynkach położonych bliżej centrum lub w dobrym punkcie komunikacyjnym stawki są wyższe - około 18 Euro.