Harmony-Polifonia Office Center był w ubiegłym roku bohaterem największej transakcji na rynku biurowym w stolicy. Bank Millennium wynajął większość powierzchni w obu fazach kompleksu. Biurowce realizowane są przez spółki Harmony Office Center oraz Eko Park.

Całkowita wielkość wynajętej przez bank powierzchni wyniosła 22,4 tys. mkw. W umowie zastrzeżono jednak, że może ona ostatecznie przekroczyć 30 tys. mkw. W ten sposób bank chce zapewnić możliwość konsolidacji powierzchni biurowej w ramach jednego projektu i uniknąć rozproszenia siedziby w kilku częściach miasta.

Aby sprostać wymaganiom klienta deweloper przygotowuje drugą część projektu. Pierwsze trzy biurowce zasiedlone na początku tego roku oferują około 16,4 tys. mkw. powierzchni. Reszta ma się znaleźć w budowanej właśnie drugiej części.

Mimo, że budynki wznoszone przez generalnego wykonawcę, firmę SPS Construction, są już w zaawansowanym stadium, nadal nie wiadomo jaką powierzchnie będzie miał drugi etap.

"Budujemy według otrzymanego pozwolenia na budowę" - mówi Jan Zajączkowski, prezes spółki Eko Park i dodaje: " Decyzja pozwala na postawienie trzech biurowców o powierzchni ok. 14 tys. mkw. Dwa z nich zaplanowano jako 5 piętrowe, a jeden jako dwupiętrowy. Ze względu na możliwe zainteresowanie najemcy większą powierzchnią złożyliśmy jednak wniosek o pozwolenie zastępcze."

To oznacza, że brane jest pod uwagę powiększenie projektu. " Wniosek o pozwolenie zastępcze przewiduje, że budynek, który wstępnie zaplanowano jako obiekt dwupiętrowy zostanie podwyższony o pięć pieter. Pozwoli to na uzyskanie w nim ok. 5 tys. mkw. biur zamiast dotychczasowych 1,4 tys." - tłumaczy prezes Eko Park. Gdyby udało się podwyższyć budynek to łączna powierzchnia drugiego etapu wyniosłaby 17 tys. mkw.

Czy tak się stanie? Najpierw musi się zgodzić na to ratusz. Jednak nawet jeżeli firma uzyska pozwolenie nie jest powiedziane, że zbuduje większy obiekt. Decyzja o zwiększeniu powierzchni uzależniona jest bowiem od wymagań klienta.

"Jeżeli okaże się, że dodatkowe metry nie są potrzebne będziemy budować według dotychczasowego pozwolenia" - mówi Jan Zajączkowski. Ostateczna decyzja dotycząca ewentualnego powiększenia kompleksu zapaść powinna przed końcem czerwca: "Ze względu na harmonogram budowy dłużej nie można czekać" - dodaje prezes Eko Park.

Zespół biurowy Harmony-Polifonia Office Center od początku był planowany jako część Eko Parku. Budowa pierwszej fazy rozpoczęła się we wrześniu 2006 roku. Na początku tego roku wprowadził się do niej Bank Millenium.

Projektantem pierwszej fazy kompleksu została Pracownia Architektoniczna Grupa 5 przy współpracy z Pracownią Architektoniczną APA Kuryłowicz & Associates. Przy projektowaniu drugiej fazy role się odwróciły i pierwsze skrzypce grała pracownia APA Kuryłowicz & Associates. Cały kompleks ma być gotowy w przyszłym roku. Oprócz powierzchni biurowej znajdzie się tam miejsce na 2 restauracje, fitness, kawiarnie i salon prasowy.


Mieszkańcy nie chcą biur


Rozbudowa części biurowej Eko Park nie podoba się okolicznym mieszkańcom, którzy organizując się na wewnętrznym osiedlowym forum protestują przeciwko zatkanym przez samochody ulicom. Mimo, że w oddanych biurowcach znajduje się ok. 300 miejsc garażowych okoliczne uliczki zapchane są przez auta pracujących tu ludzi. Mieszkańcom nie podobają się też planowane zmiany budowy II części Harmony-Polifonia Office Center przez zwiększenie wysokości najmniejszego biurowca z 2 do 7 pięter.