Inne
Reklama

W drugiej połowie roku zacznie się realizacja pierwszego z sześciu etapów osiedla ArTown zlokalizowanego między ulicami Kolejową, Przyokopową i Sienną. Nowoczesny projekt powstał na deskach architektów z pracowni JEMS. Połączyli w nim elementy charakterystyczne dla własnego, rozpoznawalnego stylu, takie jak drewno na elewacjach czy ciemna stal z nowymi, jak na architekturę mieszkaniową dość odważnymi pomysłami.

Ściany budynków mieszkalnych będą niemal całkowicie przeszklone, a w detalach można się dopatrzeć inspiracji dizajnem nowoczesnych urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe. Taka architektura na pewno znajdzie amatorów wśród młodych warszawiaków z zasobnym portfelem.

Deweloper nie rozpoczyna jeszcze sprzedaży mieszkań ani nie ujawnia cen, ale biorąc pod uwagę znakomitą lokalizację (tylko kilometr od Dworca Centralnego) i komunikację (sąsiedztwo linii kolejowej, a w przyszłości także stacja II linii metra pod rondem Daszyńskiego) oraz jakość projektu, należy zakładać że oferta Pro Urby do tanich należeć nie będzie.

Inwestycja zostanie podzielona na sześć etapów. W pierwszym powstaną dwa budynki (cztero- i dziesięciopiętrowy), a w nich łącznie około 260 lokali o powierzchni od 30 do 115 metrów. W wyższym budynku, zlokalizowanym przy ulicy Kolejowej znajdą się dwupoziomowe apartamenty z widokiem na panoramę Śródmieścia.

Deweloper podkreśla, że ArTown nie będzie klasycznym zamkniętym osiedlem. Kolejne etapy połączą przestrzenie otwarte, takie jak publicznie dostępne skwery, deptaki i tereny zielone. W parterach planowane są zaś powierzchnie użytkowe (w pierwszym etapie 15 lokali). – "Koncepcja obejmuje stworzenie infrastruktury takiej jak małe sklepy, punkty usługowe, kawiarnie, restauracje czy kluby fitness" – wylicza Katarzyna Kajak z firmy Pro Urba i dodaje – "Osiedle ma stanowić enklawę dla mieszkańców, a jednocześnie ma pozwolić, by cieszyli się wszystkimi korzyściami, jakie oferuje życie w centrum miasta."

Firma ma już warunki zabudowy, a w kwietniu złoży w ratuszu wniosek o pozwolenie na budowę. Drugi projekt Hiszpanów jest na nieco wcześniejszym etapie, choć i tu Pro Urba ma już wydane warunki zabudowy. Kaleidoscope to jednak inwestycja o odmiennym charakterze – złożą się na nią dwa nowoczesne wieżowce połączone z niewielkim centrum biurowo-usługowym.

Zaprojektowane przez Andrzeja Chołdzyńskiego budynki o łącznej powierzchni ponad 60 tysięcy metrów kwadratowych staną przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Towarowej. Wyższy, zaprojektowany na planie owalu, z wyraźnymi podziałami na elewacji, będzie miał 53 kondygnacje, a więc około 140 metrów wysokości. Druga 23-piętrowa wieża będzie stać dalej od ulicy, a z pierwszą połączy ją dwukondygnacyjna część handlowo-usługowa.

Projekt, który jest na etapie uzgadniania ostatnich detali, zakłada że obie wieże zostaną podzielone w ten sam sposób: na dolnych kondygnacjach znajdą się biura, wyżej apartamenty, a na na ostatnich piętrach luksusowe penthousy. Każde mieszkanie będzie miało swój ogród zimowy.

Oba projekty Hiszpanów będzie można poznać bliżej w trakcie weekendowych targów mieszkaniowych w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie Pro Urba pokaże m.in. makiety planowanych na Woli budynków.

Reklama