W 2007 roku powstało w stolicy 21 biurowców o łącznej powierzchni 211,5 tys. mkw., co stanowiło 113 proc. podaży z roku 2006 i zwiększyło całkowite zasoby stolicy do 2,7 mln metrów – czytamy w raporcie „Marketbeat Polska - Wiosna 2008” przygotowanym przez Cushman & Wakefield. Mimo, że biurowców przybywa, nie udało się zaspokoić apetytów firm szukających nowych siedzib.

Reklama

Popyt na biura w Warszawie rośnie nieprzerwanie od sześciu lat, a każdy kolejny rok przynosi nowe rekordy. – Łączny popyt wyniósł prawie 492,2 tys. mkw., czyli był o prawie 20 proc. większy niż w roku poprzednim – piszą analitycy C&W. Na tym bynajmniej nie koniec; w tym roku zapotrzebowanie szacuje się na co najmniej 550 tys. mkw. Tymczasem według wyliczeń ekspertów w Warszawie przybędzie tylko 400 tys. mkw. nowej powierzchni z czego zaledwie 40 tys. znajdować się będzie w Centrum.

Galopujący popyt sprawia, że wskaźnik pustostanów od 2002 roku nieustannie spada i właśnie osiągnął najniższy poziom w historii. Na koniec 2007 roku stopa pustostanów w Warszawie wyniosła 3,1 proc., przy czym w Centralnym Obszarze Biznesu spadła do 3,37 procent, a poza tym terenem do 2,88 proc. – Z uwagi na niską podaż współczynniki pustostanów w centrum miasta będą się nadal zmniejszać, natomiast poza centrum nastąpi wzrost dostępności nowoczesnej powierzchni biurowej. Ale to nie zwiększy współczynnika wolnej powierzchni, bo popyt nadal jest wysoki, także poza centrum – przewidują eksperci C&W.

Taka sytuacja oznaczać może tylko jedno; czynsze za biura nie spadną. – W centrum Warszawy prognozowane jest utrzymanie się wysokich czynszów aż do 2010 r. Z uwagi na bardzo małą podaż stawki już wzrosły, w niektórych obiektach nawet do 40 euro za mkw. Szansą na spadek stawek w COB są inwestycje planowane w rejonie bliskiej Woli. Poza centrum popyt równoważy dynamiczną podaż. W efekcie czynsze, dotychczas stabilne, powoli zaczynają rosnąć. Jeśli rosnąca koniunktura gospodarcza utrzyma się w 2008 roku, popyt na pewno nie zmaleje. Z dużym prawdopodobieństwem w przyszłym roku będziemy mieli do czynienia z tendencją wzrostową czynszów do poziomu ok. 19 euro za mkw. – podsumowują analitycy Cushman & Wakefield.