W polskim prawie brak jest przepisów chroniących przed sytuacją, w której właściciel sprzedaje jedną nieruchomość kilkukrotnie. Sprzedający może spróbować zawrzeć kilka umów jednego dniu, np. co godzinę u kilku różnych notariuszy. Może też udzielić kilku pełnomocnictw na potrzeby sprzedaży tej samej nieruchomości różnym osobom. W takim wariancie każdy pełnomocnik podpisuje umowę sprzedaży u innego notariusza. Niestety trudno wykryć tego typu działania, a kupujący najczęściej o wszystkim dowiaduje się już po dokonaniu transakcji.

Reklama

Przy zakupie mieszkania spółdzielczego bez księgi wieczystej notariusz opiera się tylko na jednym piśmie - zaświadczeniu ze spółdzielni mieszkaniowej. Nie wiadomo jednak ile takich zaświadczeń ze spółdzielni odebrał sprzedający. Zaświadczenie można też skopiować i nawet notariusz nie rozpozna, że nie jest to oryginał. Na podstawie kilku zaświadczeń można kilka razy sprzedać to samo mieszkanie spółdzielcze.

Jak bezpiecznie zakupić nieruchomość?

By bezpiecznie dokonać zakupu nieruchomości poproś notariusza by wprowadził numer księgi wieczystej lub adres i rodzaj czynności do Rejestru Ksiąg Wieczystych (RKW) tuż przed przystąpieniem do umowy. Jeśli inny notariusz wpisze te same dane do RKW natychmiast zostanie powiadomiony o tym, że podobna umowa jest wykonywana gdzie indziej. Rejestry są tak skonstruowane, że dokonywane wpisy nie blokują niepotrzebnie innych umów. Jeśli notariusz nie może lub nie chce skorzystać z RKW, zwróć się o pomoc do radca prawnego, adwokata lub pośrednika w obrocie nieruchomościami obsługującego Twoją transakcję.

Należy podkreślić, iż serwis internetowy www.bezpiecznynotariat.pl, czyli autorska baza danych zawierająca elektroniczny rejestr ksiąg wieczystych, powstał w wyniku zapotrzebowania środowiska prawnego na monitoring czynności notarialnych.

Reklama

Aplikacja jest również dostępna na urządzenia mobilne.

Więcej informacji na stronie:

www.bezpiecznynotariat.pl