Rzeczpospolita dotarła do raportu firmy Cushman & Wakefield (C&W). Wynika z niego, że Rosja jest wciąż najszybciej rozwijającym się rynkiem centrów handlowych w Europie. Na ten kraj przypadła prawie jedna piąta podaży nowej powierzchni w I półroczu.

Reklama

Oddano do użytku ponad 400 tys. mkw., 3,6 proc. więcej niż w tym okresie 2010 r. Do końca 2012 r. planowane jest ukończenie niemal 3 mln mkw.

Polska z planowanymi 610,8 tys. mkw. zajmuje szóste miejsce. Analitycy podkreślają, że Polska wraca do łask. W ostatnim czasie powstało 12 nowych obiektów. Z raportu dowiadujemy się, że w I półroczu w Europie oddano do użytku ponad 2,1 mln nowej powierzchni w centrach handlowych.

Wynik jest o 1,6 proc. lepszy niż w tym okresie 2010 r. Średnia podaż powierzchni w centrach handlowych na tysiąc mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej wyniosła 240,3 mkw.W innych krajach wzrosty są jeszcze bardziej znaczące. O 6 – 9 proc. przybyło powierzchni w Serbii, Chorwacji i Grecji.

W tej ostatniej to efekt ukończenia River Mall w Atenach o pow. 20 tys. mkw. Poza tym aktywność deweloperska w tym kraju praktycznie zamarła.Z kolei w aż dziewięciu krajach (m.in. w Czechach, Danii czy na Węgrzech) nie otwarto żadnego centrum handlowego.