Rozpoczęcie realizacji projektu deweloper zapowiedział już wiosną 2010 r. Do tej pory trwały mniej widoczne prace w ruinach Banku Polskiego. To właśnie nad nimi wyrośnie nowy biurowiec. W ubiegłym tygodniu na działce pojawił się ciężki sprzęt.

Biura zamiast ruin

Projekt Senator to inwestycja łącząca w sobie elementy historyczne i współczesne. Jego powstanie pozwoli odbudować pierzeję ul. Bielańskiej i al. Solidarności. Biurowiec będzie nowoczesnym budynkiem o łącznej powierzchni 25 tys. mkw. zlokalizowanej na sześciu kondygnacjach. Parter przeznaczony zostanie na działalność handlowo-usługową.

Na kolejnych piętrach zaplanowano powierzchnię biurową, łącznie 23,6 tys. mkw. W budynku znajdą się dwa wejścia do części biurowej, którą obsługiwać będą trzy recepcje z holami windowymi. Pod budynkiem zlokalizowany będzie parking podziemny z wjazdem od strony al. Solidarności, zapewniający miejsce 339 samochodom.

Wnętrze budynku wyposażone zostanie w rozwiązania techniczne charakterystyczne dla nowoczesnych biurowców, m.in. podnoszone podłogi i podwieszane sufity, centralny system ogrzewania i klimatyzacji z kontrolą wilgotności i podziałem na strefy. Cały budynek objęty zostanie systemem zarządzania BMS oraz strukturalnym okablowaniem.


Archeolodzy wykopali

Senator to projekt, który zrealizowany zostanie w miejscu od wieków związanym z instytucjami finansowymi. W czasach króla Augusta Poniatowskiego mieściła się tam Mennica Państwowa, w ostatnich latach zaborów rosyjski Bank Państwa, a od 1924 r. Bank Polski. W bezpośredniej okolicy natomiast swoje siedziby miały także inne ważne banki oraz kancelarie prawne.

Ostateczny kształt budynku powstał na deskach kreślarskich belgijskiej pracowni Jaspers & Eyers przy współpracy polskich architektów z firmy AB-Projekt oraz Architraw GB specjalizującej się w renowacjach i odbudowach. Całość projektu uzgadniana była z biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Miejsce zbadali historycy i archeolodzy ze Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. W czasie prac pozyskano w sumie ponad 9800 zabytków, które zinwentaryzowano w blisko 570 pozycjach. Zdecydowana część z nich przekazana została do odpowiednich instytucji: Państwowego Muzeum Archeologicznego oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Bryła Senatora zaprojektowana została na planie dawnego budynku Banku Polskiego. Od ul. Bielańskiej znajdzie się fasada frontowa, z zachowanym środkowym ryzalitem i głównym wejściem do budynku. Odwzorowany został również kolisty narożnik od strony al. Solidarności.

Miejscem szczególnym w Senatorze będzie główne atrium. Jego centralna ściana poddana zostanie renowacji, dzięki czemu odzyska wygląd frontowej ściany sali kasowej dawnego Banku Polskiego. Wyeksponowanie zabytkowej ściany pozwoli także na umieszczenie w historycznym miejscu tablicy Banku Polskiego, której wmurowanie nastąpiło 24 kwietnia 1924 r. Część podłogi w atrium zostanie przeszklona, by zaprezentować zabytkowe fragmenty murów mennicy z XVIII wieku.