Nowy właściciel, firma Pridehold, należy do Grupy PZU, więc po obu stronach był polski kapitał. Spółki podkreślają, że fakt ten znacząco wypłynął na skrócenie negocjacji.

"Dało nam to możliwość prowadzenia rozmów i przygotowania due diligence w języku polskim, co znacznie skróciło cały proces negocjacyjny" - mówi Adrian Karczewicz z Echo Investment. Przeprowadzenie transakcji trwało jedynie pięć miesięcy.

Echo Investment zapowiada w komunikacie, że pozyskane środki przeznaczy na finansowanie zakupów nowych i realizację planowanych inwestycji na rynku nieruchomości w Polsce.

Firma jest ostatnio bardzo aktywna na rynku transakcyjnym. Pod koniec sierpnia zapłaciła bowiem Przedsiębiorstwu Budownictwa Uprzemysłowionego Warszawa Północ 63 mln zł za nieruchomość o powierzchni blisko 74 tys. mkw. zlokalizowana na Służewcu Przemysłowym.

Na zakupionym terenie Echo Investment planuje realizację budynków mieszkalnych i biurowców. Kielecka spółka zapowiada, że łączna powierzchnia inwestycji wyniesie 60 tys. mkw.


Inni też kupują

Ostatnie tygodnie na warszawskim rynku komercyjnym upłynęły pod znakiem dużych transkacji. Athina Park nie była jedynym budynkiem, który ma nowego posiadacza. W pierwszych dniach września właściciela zmieniły biurowce Topaz i Nefryt. Za dwa obiekty o łącznej powierzchni 27 tys. mkw. RREEF Investment zapłaciło Globe Trade Centre 79 mln euro.

Dobre półrocze

Z kolei w całym pierwszym półroczu 2010 roku podpisano osiem umów na ponad 610 mln euro – wynika z najnowszego raportu Cushman and Wakefield. Przejęcie przez fundusz CA Immo spółki Europolis eksperci uznali za jedną z najważniejszych transakcji.

Portfel obejmuje Europolis m.in. sześć biurowców położonych w Warszawie, w tym siedzibę banku Pekao SA – Lipowy Office Park. Oprócz tego swoich właścicieli zmieniły trzy inne kompleksy: Horizon Plaza, Millennium Park oraz Trinity Park III.