Reklama

Warszawiacy od lat licznie przenoszą się do miejscowości okalających Jezioro Zegrzyńskie, które jest największym terenem rekreacyjnym na całym Mazowszu, na dodatek położonym blisko stolicy. Tylko w gminie Nieporęt wydaje się 600 pozwoleń na budowę rocznie. Dotąd dominowali tam jednak indywidualni inwestorzy, którzy kupowali pojedyncze, niewielkie działki pod budowę domku jednorodzinnego na własne potrzeby.

Po boomie

Firmy budownale pojawiły się wprawdzie w tych okolicach już parę lat temu, w czasie hossy na rynku nieruchomości, ale zrealizowali tam dotychczas tylko dwie nieduże inwestycje: osiedle domów w Wieliszewie i zespół apartamentowców Zielona Przystań w Ryni, który był pierwszym tego typu projektem nad Zalewem Zegrzyńskim. Apartamenty w Zielonej Przystani mimo wygórowanej ceny (przekraczającej 7 tys. za mkw.) rozeszły się jak świeże bułeczki. Niektórzy kupowali je inwestycyjnie i dziś wystawiają na sprzedaż w cenie nawet ponad 10 tys. zł za metr. Chętnych do kupna jednak nie ma zbyt wielu.

To nie zniechęca tych deweloperów, którzy kupili kilka lat temu grunty nad zalewem i dziś albo już tam budują, albo niedługo rozpoczną inwestycje.

Irlandczycy w Wieliszewie

Najbardziej spektakularną inwestycję szykuje Heron Property, duży deweloper z Irlandii Północnej, który kilka lat temu kupił grunt o powierzchni 19,5 ha w Wieliszewie, usytuowany 400 metrów od brzegów Jeziora Zegrzyńskiego. Irlandczycy chcieli tam zbudować minimiasteczko z 340 domami, sklepami i inną infrastrukturą. Przez kryzys zamrozili jednak tę inwestycję. Teraz ją odmrażają i zaczynają intensywne przygotowania do rozpoczęcia budowy. "Jesteśmy jeszcze na etapie dyskusji o koncepcji zabudowy tego terenu" - mówi Jan Chudzyński, przedstawiciel irlandzkiego inwestora.

"Na pewno będą tam domy wolno stojące, szkoła, sklepy, korty tenisowe i fitness center. Samych domów będzie nieco mniej, niż wcześniej planowaliśmy, około 250 – 300. Mamy już decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Budowa ruszy najwcześniej w kwietniu przyszłego roku. Cen domów jeszcze nie ustaliliśmy" - dodaje Chudzyński.

Już rozpoczęła się za to inwestycja o nazwie Wille nad Zalewem, usytuowana w Białobrzegach, obok wejścia do Portu Pilawa, 40 metrów od brzegów zalewu. Realizuje ją spółka Dernet Enterprises Polska, należąca do Invest Plan Group, którą z kolei założyła grupa polskich inwestorów finansowych. Firma ma w tym miejscu 5-hektarową parcelę, którą podzieliła na 40 kawałków. Powstanie na nich 39 domów na 1000-metrowych działkach i budynek handlowo-usługowy, w którym ma znaleźć się m.in. sklep i kawiarenka. Większość willi będzie mieć 235 mkw. powierzchni użytkowej i kosztować po ok. 1,5 mln zł za sztukę.

Będą one mieć duże tarasy, garaże na dwa auta i miejsca przeznaczone na przechowywanie łodzi. "Są to wille o charakterze podmiejskim, nawiązujące do architektury śródziemnomorskiej. Nad samych ich projektowaniem pracowaliśmy dwa lata, bo zależało nam na jak najlepszym efekcie końcowym" - mówi Artur Pietraszewski, prezes firmy Remedium, doradzającej przy tej inwestycji. W ofercie są też dwa domy o powierzchni 350 mkw. każdy, wyposażone w basen, oranżerię i olbrzymi, dwupoziomowy salon.

Budowa Willi nad Zalewem już trwa, a jej pierwszy etap, na który składa się 19 domów, zakończy się w III kwartale przyszłego roku. Cała inwestycja ma być zrealizowana do 2013 roku. Sprzedaż ruszy lada dzień.

Wierzbica stoi

Mocno zaawansowana jest także inwestycja o nazwie Apartamenty Wierzbica pod Serockiem, ale budowa, ze względu na zmianę udziałowców projektu, jakiś czas temu stanęła. To unikatowe jak na te okolice przedsięwzięcie: zespół pięciu trzypiętrowych budynków z 89 apartamentami i własną, prywatną przystanią oraz plażą z zadaszonym barkiem. Każde z mieszkań będzie wyposażone w balkon, taras albo ogródek. Gdy inwestycja ruszała, apartamenty, mimo wygórowanych cen, od 7,9 do 9,5 tys. za mkw., bardzo dobrze się sprzedawały. Już na samym początku inwestycji, nabywców znalazło aż 40 proc. z nich. Dziś wystawiane są one na sprzedaż nawet po 11 tys. za mkw.

Jedyny w swoim rodzaju nad zalewem będzie także 3-piętrowy apartamentowiec hotelowo-turystyczny w Zegrzu Południowym, który planuje warszawska firma Maan Architekci. Wyrośnie on nad samym brzegiem jeziora, na prawie hektarowej działce z własną plażą (w przyszłości ma też tutaj powstać pomost do cumowania łódek). Sam budynek zajmie tylko 20 proc. tej parceli, na pozostałej części będą tereny zielone, korty do tenisa i boisko do piłki plażowej. Gmach pomieści 58 apartamentów (od 40 do 100 mkw. powierzchni), z których każdy będzie miał widok na zalew. Oprócz tego w budynku znajdzie się garaż, basen i centrum fitness.

"Zakładamy, że te apartamenty będą kupować osoby prywatne i firmy, które będą je wynajmować albo wykorzystywać na własne potrzeby, na przykład przez tę część roku, gdy po zalewie można żeglować" -mówi Marcin Kozłowski z firmy Maan Architekci. Ich cena wyjściowa będzie wynosić 7 tys. zł za metr plus 22-procentowy VAT. Budowa ma ruszyć jeszcze w wakacje.

Reklama

To zaś tylko początek listy deweloperskich inwestycji mieszkaniowych, które już są albo będą w najbliższym czasie realizowane w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Zegrzyńskiego. Wygląda bowiem na to, że deweloperzy na dobre odkryli i przekonali się do tej okolicy.