Pierwsze jaskółki ożywienia w interesie pojawiły się już na przełomie 2009 i 2010 r. Do zakupów powrócili inwestorzy, sytuacja kredytowa nieco się wyklarowała, pojawiły się też pierwsze zapowiedzi powrotu do budowania po nawałnicy kryzysowej.

Jako jedna z pierwszych dwie duże inwestycje zapowiedziała firma Ghelamco. Deweloper zdecydował się na rozpoczęcie komercjalizacji biurowca Senator przy ul. Bielańskiej w Śródmieściu. Zapowiedział też, że wielkimi krokami zbliża się rozpoczęcie prac nad megakompleksem przy ul. Towarowej na Woli. Na kolejne zapowiedzi nie trzeba było długo czekać.

Biura w Alejach

W czerwcu spółka celowa Dakota Investments należąca do Grupy Capital Park poinformowała, że otrzymała pozwolenie na budowę wielkiego gmachu biurowego o nazwie Eurocentrum zlokalizowanego w zachodniej części Al. Jerozolimskich. Deweloper zapowiedział też, że prace budowlane wystartują pod koniec tego roku. Plan firmy zakłada budowę 15-kondygnacyjnego biurowca o powierzchni najmu około 70 000 mkw. Do dyspozycji najemców będzie parking liczący 611 miejsc postojowych na 3 kondygnacjach podziemnych oraz 158 miejsc naziemnych, w tym 109 ogólnodostępnych. Obsługę kondygnacji zapewni 18 wind zgrupowanych w trzech niezależnych pionach komunikacyjnych. Dodatkowe windy usprawnią komunikację z poziomów parkingowych.

Czerniakowska i Służewiec

Nieco wcześniej, bo na III kwartał tego roku, firma SGI Baltis zapowiedziała swoją kolejną inwestycję przy ul. Czerniakowskiej. Biurowiec o powierzchni 9400 mkw. powstanie obok wybudowanego wcześniej przez tego samego dewelopera budynku Comfort Offices, gdzie mieszczą się obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości i sąd rejonowy. Nowy biurowiec będzie miał 6 kondygnacji, w tym jedną podziemną, na której zaplanowano parking ze 180 miejscami postojowymi. Na parterze budynku przewidziano lokale usługowe. Deweloper zakłada, że zakończenie prac nad obiektem nastąpi w połowie 2012 r.

Gruszek w popiele nie zasypiają też deweloperzy, którzy upatrzyli sobie Służewiec Przemysłowy. Pierwsze skrzypce w tym rejonie gra Ghelamco, jeden z największych deweloperów biurowych budujących w Warszawie. Inwestor ledwie skończył kompleks biurowy Trinity Park przy ul. Domaniewskiej, a już przegrupował siły na działkę między ul. Wołowską i Magazynową.

Z końcem kwietnia pojawiły się na niej pierwsze maszyny budujące zespół biurowy Mokotów Nova. Inwestycja składać się będzie z trzech połączonych budynków o łącznej powierzchni ok. 40 mkw. i wysokości 12 kondygnacji. Kolejne trzy poziomy podziemne pomieszczą garaż. Imponująca jest zaplanowana liczba miejsc postojowych. Pod i obok kompleksu przewidziano ich ok. tysiąca, co jest ewenementem na skalę całego rejonu, od lat borykającego się z niedoborem miejsc parkingowych.

Tempa Ghelamco dotrzymać chce też GTC, który rozbudowuje po drugiej stronie Wołoskiej kompleks Platinium Business Park. Deweloper szykuje się do realizacji czwartego już budynku w ramach tej inwestycji. Znaleźć ma się w nim 12 700 mkw. powierzchni biurowej. Deweloperzy upatrzyli sobie też południowe rogatki Śródmieścia.

Plac Unii

Na swoją kolej czeka od kilku lat gmach, który zastąpić ma słynny Supersam przy placu Unii Lubelskiej. Przełom w inwestycji planowanej na pograniczu Śródmieścia i Mokotowa nastąpić ma jeszcze w tym roku. BBI Development, który wraz z Liebrecht & WooD jest deweloperem projektu, zapowiedział, że kopanie pod fundamenty nowego budynku zacznie jesienią 2010 r. Trójkątny biurowiec o nazwie Plac Unii będzie liczył 90-metrów wysokości i ponad 50 tys. mkw. powierzchni.