Przy Ostrobramskiej, bardzo blisko kończącej się budowy Tesco, działa już kilka wielkich obiektów ze sklepami. Jeden z nich, Strefa Wnętrza Leroy Merlin, który zajął miejsce Conforamy, został otwarty kilka tygodni temu. Sama Promenada ma 110 tys. mkw. powierzchni użytkowej, 200 sklepów i punktów usługowych, multipleks i 2 tys. miejsc parkingowych, co sytuuje ją w gronie największych centrów w Warszawie. Dla porównania: w Złotych Tarasach powierzchnia zajmowana przez handel i rozrywkę to 65 tys. mkw., czyli prawie dwa razy mniej.

Nowe Tesco

Tuż obok Promenady znajdują się Norauto (duży supermarket z częściami samochodowymi i serwisem) oraz Media Markt, który ma około 4 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Tyle samo, ile Strefa Wnętrza Leroy Merlin. Kilkaset metrów dalej, przy Jubilerskiej, usytuowany jest Real King Cross, hipermarket z butikami i mniejszymi sklepami, które łącznie zajmują 27 tys. metrów kwadratowych.

Nowe Tesco przy Fieldorfa będzie mieć w sumie 43 tys. mkw. powierzchni, z czego 16 tysięcy przypadnie na same sklepy (hipermarket – 8 tys. mkw.). Wśród nich znajdą się m.in. Empik, Euro RTV AGD, Deichmann, Takko i CCC. Na klientów czekać będzie ponad 800 miejsc parkingowych. Po otwarciu tego obiektu w bezpośredniej okolicy grochowskiego odcinka Ostrobramskiej będzie sześć kompleksów handlowych, których łączna powierzchnia sięgnie 200 tys. metrów kwadratowych. Będzie to największe skupisko tego typu centrów w Warszawie, dorównujące tym wybudowanym wokół sklepów Ikea w Jankach i Markach.

Kolejna generacja

Co warte odnotowania, będzie ono składać się w dużej mierze z tzw. centrów nowej generacji. "W naszych sklepach galeria handlowa była dotąd tylko dodatkiem do hipermarketu" - mówi Michał Sikora, rzecznik Tesco. "W obiekcie przy Fieldorfa będzie ona miała taką samą powierzchnię jak hipermarket. To u nas nowość. Zdecydowaliśmy się ją ulokować właśnie tutaj, bo to dobra, szybko rozwijająca się dzielnica". Strefa Wnętrza Leroy Merlin przy Ostrobramskiej to z kolei pierwszy taki obiekt tej sieci w Europie. Sieci kojarzonej dotąd z hipermarketami budowlano-wnętrzarskimi.

"Ten sklep skupia się wyłącznie na dekoracji wnętrz, co jest eksperymentem w naszej firmie" - mówi Tomasz Kuzawiński, szef Strefy Wnętrza. Nowy obiekt Leroy Merlin ma podsuwać klientom pomysły na urządzenie mieszkania, pokazując np. gotowe aranżacje wnętrz. Pracują w nim nie tylko sprzedawcy i doradcy klienta pomagający dobrać produkty, ale także projektanci oraz specjaliści od aranżacji wnętrz, którzy mają proponować klientom ciekawe, oryginalne rozwiązania. W sklepie znajdują się barek kawowy z czytelnią, strefa chilloutu, punkty projektowania, działa też bezprzewodowy dostęp do internetu.

Jest jednak druga strona medalu. Ostrobramska już teraz się zatyka. Sytuacja mocno pogorszyła się po niedawnym wytyczeniu na niej buspasa. Otwarcie nowego Leroy Merlin i Tesco spotęguje korki, bo do obydwu sklepów będą z pewnością przyjeżdżać nie tylko mieszkańcy Pragi-Południe, ale też Wawra, Wesołej, Rembertowa i Sulejówka.

Bardzo ciasno

Wraz z upływem czasu będzie jeszcze gorzej, bo na pobliskim Gocławiu, już teraz zamieszkiwanym przez 60 tys. osób, powstają kolejne wielkie osiedla. Pirelli wybuduje ponad 1000 mieszkań obok Promenady. Równie dużą inwestycję mieszkaniową realizuje na Gocławiu Dom Development, a jest jeszcze w tej okolicy kilka innych dużych budów. Tesco wprawdzie przebudowuje w związku ze swoją inwestycją ulicę Nowaka-Jeziorańskiego, ale to tylko ułatwi bezpośredni dojazd do sklepu i nie rozładuje w żaden sposób zwiększonego ruchu na Fieldorfa czy Ostrobramskiej. Aut na tych ulicach przybędzie jeszcze z jednego powodu. Kończy się właśnie budowa wielopoziomowego węzła drogowego u zbiegu Ostrobramskiej, Płowieckiej i Marsa. Niebawem więc ruch w tym miejscu wzrośnie, tak jak stało się to po otwarciu Trasy Siekierkowskiej. Może to doprowadzić do podobnej sytuacji jak w Jankach i Markach, gdzie tworzą się duże korki.