Na gruncie, na którym od marca 2010 r. rosną nowe bloki, znajdowała się niegdyś szkoła. Deweloper już przed dwoma laty przymierzał się do rozpoczęcia tego przedsięwzięcia. Plany pokrzyżował jednak kryzys w nieruchomościach.

Ruszyć z miejsca udało się wiosną tego roku. Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka Warbud, która zainkasuje za jej wzniesienie prawie 39 mln zł. W skład osiedla wejdą cztery budynki o wysokości od 5 do 9 kondygnacji. Połączone będą wspólnym, jednokondygnacyjnym garażem podziemnym mogącym pomieścić 178 aut oraz komórki lokatorskie.

W budynkach znajdzie się łącznie 176 mieszkań. Powierzchnia najmniejszych wyniesie ok. 40 mkw., a największych ponad 130 mkw. Lokale wyposażone zostaną w loggie, a te na parterach w prywatne ogródki z tarasami. Powierzchnia największych ogródków sięgnąć ma nawet 500 mkw. Część apartamentów na najwyższych kondygnacjach będzie miała tarasy. Na osiedlu zaplanowano też rozległy dziedziniec wewnętrzny z drzewami zachowanymi w centralnie zlokalizowanym zielonym patio. Autorem projektu osiedla jest pracownia JEMS Architekci.

Początek sprzedaży

Mimo że budowa osiedla rozpoczęła się przed kilkoma miesiącami, deweloper dopiero teraz postanowił rozpocząć sprzedaż mieszkań. Chętni na zakup lokalu w inwestycji przy Broniewskiego powinni liczyć się z wydatkiem minimum 8950 zł za 1 mkw. Stawka ta, choć wysoka, jest o wiele niższa niż ta, którą zamierzał wprowadzić deweloper za pierwszym podejściem do budowy osiedla. Wtedy cenę metra ustalono na mniej więcej 10 do 13 tys. zł. Osoby, które zdecydują się na zakup mieszkania na tym osiedlu, mogą liczyć, że wprowadzą się do swoich lokali w IV kwartale 2011 r. Na ten termin wyznaczono zakończenie budowy.

Na Bemowie i Pradze

Apartamenty Kochanowskiego to pierwsza inwestycja BRE.locum wprowadzona do sprzedaży po kryzysie. Wcześniej najświeższym projektem firmy był kompleks mieszkaniowy Trzy Korony w rejonie ulic Zaborowskiej, Kluczborskiej i Grodkowskiej na Bemowie. Wybudowano tam osiedle składające się z 3 budynków 6- i 7-piętrowych, w których powstało 280 mieszkań. Teren wokół budynków zagospodarowano małą architekturą: alejki spacerowe, plac zabaw dla dzieci. Dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców osiedle ogrodzono, przewidziano również pomieszczenie dla ochrony. Inwestycja została ukończona w grudniu 2009 r., ale wciąż można kupić w niej mieszkania.

Wolne lokale znaleźć też można w innym projekcie BRE.locum, na osiedlu Przy Porcie Praskim ukończonym w marcu 2008 r. W budynku zlokalizowanym przy ul. Kępnej, niedaleko Jagiellońskiej, zaprojektowano 119 mieszkań, 135 miejsc parkingowych i 5 lokali usługowych.