Najważniejszym meblem jest łóżko – od doboru jego stylistyki zależeć będzie nastrój całego pomieszczenia. Czy jest to prosty, nowoczesny tapczan, czy może antyczne, wysokie łoże. Jego wygląd dominuje w wystroju wnętrza. Najbardziej efektywny sposób wykorzystania przestrzeni zapewnią szafy wnękowe. Zabudowujemy zatem co najmniej jedną ścianę od podłogi do sufitu, aby maksymalnie wykorzystać powierzchnię na przechowywanie. Żeby ukryć rzeczy, możemy wykorzystać także przestrzeń pod łóżkiem.

Komfortowo urządzona sypialnia to tkaniny. Miękkie i w różnych fakturach pościele, zasłony i dywany. To one właśnie tworzą klimat sypialni. Wszystko zależy od stylistyki wnętrza i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli pragniemy optycznie powiększyć wnętrze, osiągnąć efekt przestrzeni, i nie zagracać pomieszczenia – stosujemy jasne, czyste kolory, gładkie i połyskujące fronty szaf i mebli oraz duże połacie luster, które optycznie powiększają przestrzeń. W oknach wieszamy rolety czy żaluzje, które zajmują mniej miejsca niż zasłony. Jeżeli chcemy osiągnąć efekt przytulnego i ciepłego wnętrza – zastosujemy popularne dzisiaj tapety, różne faktury ścienne, udrapowane zasłony i lekkie, muślinowe firany. Zastosowanie tapet, tkanin, wzorów sprawi wrażenie przytulnego i bezpiecznego gniazdka.

Małe sypialnie pomieszczą oprócz łóżka i szafy również miejsce do pracy, czyli biurko, fotel i regał na dokumenty. Dobrze, aby stylistycznie pasowały do wnętrza i stwarzały mniej biurowy, a bardziej domowy klimat. Można zastosować małe sekretarzyki czy biurka z innej epoki zamiast typowych biurek albo miękkie fotele zamiast biurowego fotela. Zwykle w sypialni nie chcemy czuć się jak w pracy, zatem klimat tych sprzętów powinien być zgoła inny od tego, który mamy w biurze. Mając do dyspozycji dużą przestrzeń sypialni, dobrze jest ustawić ładną toaletkę, trzyczęściowe lustro, parawan, taboret albo – co ostatnio bardzo modne – piękną wannę, która stworzy buduarową atmosferę. Niezmiernie ważną kwestią przy urządzaniu sypialni jest jej oświetlenie. Niewłaściwe – nie tylko nie pozwoli w niej dobrze funkcjonować, ale odbierze temu pomieszczeniu przytulność. A to właśnie tu jak w żadnym innym miejscu tak liczy się intymny nastrój.

Na koniec należy zastanowić się nad wyborem podłogi, która powinna być ciepła. Dotykamy jej bosymi stopami rano, kiedy tak przyjemnie jest stanąć na czymś miękkim i ciepłym. Tu możemy zaszaleć. Nie musimy brać pod uwagę aspektu ścieralności, twardości czy łatwej zmywalności. Polecam wykładziny oraz miękkie dywany na drewnianej, ciepłej podłodze.