Stolica zaliczyła pierwszy od roku wzrost cen. Za 200-metrowy dom zapłacimy teraz średnio 960 tys., podczas gdy w ubiegłym kwartale kwota sprzedaży takiej nieruchomości była o 30 tys. niższa. Daje to wzrost w wysokości 3,2 proc. Podobne ceny odnotowano w III kw. 2009 roku, kiedy to wartość domów do 200 mkw. wyniosła 950 tys. Takie warunki są wciąż bez porównania z zimą ubiegłego roku. Wtedy za podobne lokum sprzedający mógł liczyć na 1 mln 50 tys. zł. Obniżka w skali roku wyniosła zatem aż 8,6 proc.

Reklama

Poza Warszawą jeszcze taniej

Nie był to jednak najgorszy wynik procentowy, jaki odnotowali właściciele domów w największych aglomeracjach polskich. Jeszcze więcej, bo aż o 12,5 proc., straciły osoby, które mają nieruchomość we Wrocławiu. Analitycy Szybko.pl i Expandera prorokują, że wahania cen, jakie miały miejsce przez ostatni rok, nie wskazują na to, aby nastąpiły znaczne zmiany.

- W Poznaniu, Białymstoku, Katowicach, Szczecinie, Lublinie i Łodzi ceny powinny się utrzymywać na obecnym poziomie, natomiast w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu prawdopodobny jest kilkuprocentowy wzrost do poziomu z I kwartału 2009 roku - możemy przeczytać w raporcie.

Duże domy

Pod lupę wzięto także domy o powierzchni od 200 do 300 metrów. Kupujący mają w czym wybierać, gdyż tego rodzaju nieruchomości to około 32 proc. wszystkich ofert domów dostępnych w serwisie Szybko.pl. Jednak jak wynika z badania ȁE;Wymarzony dom PolakaȁD; przeprowadzonego przez portal, zainteresowanie zakupem tej wielkości lokum deklaruje jedynie 17 proc.

Mniejszy popyt na duże domy ma odzwierciedlenie w zmianach cen. Mimo iż średnie ceny domów od 200 do 300 mkw. wzrosły, to wzrost cen (dla dziewięciu miast) rzędu 2,6 proc. jest mniejszy niż w przypadku domów do 200 mkw. Stołeczne ceny prezentują się stabilnie. Średnia cena za lokum w przedziale od 200 do 300 mkw. w I kwartale 2010 roku wynosi 1 mln 570 tys. To o 30 tys. więcej niż w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku. Zdaniem analityków jest to jednak standardowa cena za stołeczny dom w tym segmencie. Była ona taka sama w całym pierwszym półroczu 2009 roku. Jedynie w okresie wakacyjnym wzrosła do 1,6 mln. Eksperci tłumaczą to sezonową zwyżką cen w cieplejszych miesiącach roku. Na tle pozostałej dziewiątki statystyczna cena warszawskich domów wygląda korzystnie. Stolica uplasowała się na trzecim miejscu, zaś rok na plusie zakończyły jedynie Lublin (2,7 proc.) i Kraków (aż 9,1 proc.). Największe miasto małopolski jest zarazem drugą, po Warszawie, najdroższą aglomeracją. Za dom o powierzchni od 200 do 300 mkw. zapłacić musimy tam średnio 1,2 mln zł. Trzeci w zestawieniu Wrocław nie przekroczył bariery 1,1 mln zł. Cena nieruchomości w tym segmencie to obecnie 1 mln 50 tys. zł.

Długie czekanie

Tej wielkości domy bardzo powoli reagują na zmiany cen. Dodatkowo są to nieruchomości, które mają stosunkowo długi czas oczekiwania na sprzedaż. Zdaniem pośredników nieruchomości ich właścicielom nie śpieszy się ze sprzedażą, są w stanie poczekać kilka miesięcy dłużej, dlatego też są bardziej odporni na zawirowania na rynku. Potwierdzają to prognozy specjalistów z Szybko.pl i Expandera. - W przypadku tego segmentu rynku najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na najbliższe miesiące jest utrzymanie obecnego poziomu cen - twierdzą.