Z badań przeprowadzonych przez Home Broker wynika, że średnio 30 proc. nowych inwestycji deweloperskich w Polsce prowadzonych jest na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste. Najwięcej nowych projektów usytuowanych na takich działkach znajduje się w Warszawie. W stolicy 6 na 10 nowych projektów znajduje się na terenie oddanym w użytkowanie wieczyste. Warto o tym pamiętać przy wyborze nowego mieszkania. Z taką formą władania gruntem wiążą się bowiem dodatkowe wydatki.

Reklama

Władzom lokalnym przysługuje często prawo własności rozległych, niezagospodarowanych terenów w dobrych lokalizacjach, które idealnie nadają na duże inwestycje mieszkaniowe. Gminy preferują oddanie ziemi w użytkowanie wieczyste, ponieważ pozwala to na osiąganie stabilnych dochodów.

- Dla deweloperów też jest to korzystne rozwiązanie, na zakup prawa użytkowania wieczystego mogą bowiem wyłożyć tylko 15-20 proc. kwoty, jaką musieliby zapłacić za prawo własności gruntu - przekonują eksperci Home Broker. Po wybudowaniu i sprzedaniu osiedla koszty związane z użytkowaniem wieczystym gruntu przechodzą na mieszkańców.

Pracownicy Home Broker policzyli, w jakim stopniu opłata za użytkowanie wieczyste podnosi koszty związane z mieszkaniem. Pod uwagę został wzięty konkretny lokal na Mokotowie o powierzchni 57 mkw., w cenie 420 tys. zł. Miesięczna rata kredytu w euro zaciągniętego na 30 lat na całą wartość nieruchomości wynosiłaby w obecnych warunkach rynkowych (oprocentowanie 3,87 proc. i spread 20 groszy) 2077 zł.

- W omawianym przypadku roczna opłata za użytkowanie wieczyste wynosi 2100 zł, czyli 175 zł miesięcznie. Jest to znaczna kwota, więc warto się zastanowić, czy nie przeznaczyć jej na obsługę większego kredytu i zakup innego mieszkania w budynku położonym na gruncie będącym współwłasnością nabywców. Gdyby kredytobiorca przeznaczył 175 zł na obsługę kredytu, a nie na opłatę za użytkowanie wieczyste, mógłby zaciągnąć kredyt na poziomie 455 tys. zł, czyli o 35 tys. zł większy. Przy metrażu 57 mkw. podnosi to limit ceny za metr aż o 614 zł - wyliczyli analitycy Home Broker.

Opłaty związane z użytkowaniem wieczystym gruntu dotyczą zarówno nowych osiedli, jak i rynku wtórnego. Nie wszyscy kupujący zwracają jednak na nie uwagę. - Klienci kupujący mieszkanie na rynku pierwotnym często interesują się formą własności gruntu. Znacznie rzadziej widoczne jest to w przypadku kupujących na rynku wtórnym - mówi Anna Szczęsna, doradca Home Broker.