Inwestorowi – polskiemu oddziałowi firmy Hines – udało się obronić otrzymane pozwolenie na budowę gmachu. Wojewoda, do którego wpłynął protest na wydany przez ratusz dokument, podtrzymał decyzję warszawskiego magistratu. Dla inwestora to dobra wiadomość: budowa, która miała się rozpocząć w I połowie 2009 roku, może wreszcie wystartować.

Zaczęli burzyć

Na razie na działce przy Twardej ruszyły prace wyburzeniowe. Hines tymczasem przygotowuje dokumentację przetargową i rozpoczyna proces wyboru generalnego wykonawcy. – Prace budowlane planujemy rozpocząć w I kwartale 2010 roku – mówi Iwona Strzelecka z Hines. Termin ten jest bardzo prawdopodobny, ponieważ inwestor ma już zapewnione finansowanie prac. Kapitał pozyskał od międzynarodowego prywatnego funduszu.

Wieżowiec przy ul. Twardej ma być wysoki na 160 metrów i liczyć 42 piętra. Pomieści się w nim kilkaset mieszkań oraz luksusowy hotel z 146 pokojami. W przyziemiu wieżowca, które ma nawiązywać wysokością do okolicznej zabudowy, zlokalizowane mają być biurowce, które w części zajmie Centrum Kultury Żydów Fundacji Shalom. To właśnie od tej fundacji Hines odkupił działkę pod inwestycję. W budynku znajdzie się też kilka dwupoziomowych apartamentów na najwyższych kondygnacjach. Każdy z nich będzie miał własny ogród na dachu, pod gołym niebem. Deweloper ma już na swoim koncie znany budynek w stolicy. Chodzi o biurowiec Metropolitan przy pl. Piłsudskiego, który zaprojektował znany na świecie architekt Norman Foster.

Znany architekt

Również w przypadku wieży przy pl. Grzybowskim inwestor postawił na znane nazwisko. Nad projektem drapacza chmur pracował Helmut Jahn, znany z projektów m.in. Sony Center w Berlinie oraz laureat prestiżowej nagrody Królewskiego Brytyjskiego Instytutu Architektów. Polskim partnerem Jahna jest pracownia Epstein. Brała ona udział m.in. przy projektowaniu biurowca Rondo 1 oraz centrum handlowego Złote Tarasy.

W efekcie powstał projekt wieżowca o klasycznej prostopadłościennej bryle. Oryginalności budynku na zewnątrz nada elewacja, na której znajdzie się szkło o różnym wyglądzie, jasne lub przyciemniane. Dodatkowy efekt powstanie przez dodanie ruchomych elementów elewacji. Dzięki wykorzystaniu specyficznych materiałów, budynek będzie zmieniał kolor zależnie od pory dnia i roku. W mieszkaniach znajdą się okna wykuszowe, poszerzające pole widzenia i gwarantujące ciekawy widok na panoramę Warszawy. Jeśli budowa rozpocznie się zgodnie z planami inwestora, prace nad wieżowcem powinny się zakończyć w I połowie 2012 roku.