Rozpoczęła się budowa I etapu osiedla Oaza Kampinos w Małocicach, w pobliżu Puszczy Kampinoskiej. Austriacki deweloper, firma UBM, chce w I etapie postawić 49 domów w zabudowie wolno stojącej i bliźniaczej. Osiedle powstaje na działce o powierzchni 32 hektarów, na której wyrośnie w sumie ponad 200 domów.

Za drugim razem

Jest to już drugie podejście austriackiej firmy do budowy tego osiedla. Równo rok temu deweloper ogłosił, że rozpoczyna roboty. Do zainicjowania prac jednak nie doszło, ponieważ nad rynkiem mieszkaniowym zawisło wówczas widmo kryzysu. Po upływie 12 miesięcy sytuacja zdążyła na tyle okrzepnąć, że UBM zdecydował się na wbicie pierwszej łopaty.

Ekologiczne rozwiązania

W pierwszej fazie przedsięwzięcia powstanie 7 typów domów o powierzchniach od 196,9 do 231,7 mkw. na częściowo zalesionych działkach o powierzchni od 800 do 1625 mkw.

Inwestor zapewnia, że domy będą wyposażone w drewniane okna o wysokiej izolacyjności cieplnej, drewniane parapety wewnętrzne, kamienne parapety zewnętrzne, rolety zabezpieczające przed włamaniem oraz drzwi wejściowe wyposażone w systemy antywłamaniowe. Brama garażu oraz brama wjazdowa będą sterowane automatycznie.

Wszystkie budynki wykorzystywać będą niekonwencjonalne źródła energii. – Już teraz, przy stale rosnących kosztach energii, sprawa ogrzewania budynków i ciepłej wody ma zasadnicze znaczenie dla osób kupujących mieszkania i domy. Dlatego też budynki w Oazie Kampinos zostaną wyposażone w kolektory słoneczne, które będą czerpać energię bezpośrednio ze środowiska, a ich praca nie spowoduje degradacji otoczenia. Ponadto do zalet zestawów solarnych zaliczyć należy niskie koszy eksploatacji, a także wysoką efektywność.

– Latem w domu jednorodzinnym prawie całe zapotrzebowanie na ciepłą wodę może być pokryte za pomocą energii słonecznej – mówi Sebastian Vetter, członek zarządu UBM.

Niektóre budynki mogą być też zasilane energią cieplną pochodzącą z pomp ciepła.

Dodatkowa infrastruktura

Na terenie Oazy Kampinos znajdować się będą także korty tenisowe, fitness club, portiernia, budynek komercyjny, place zabaw oraz przedszkole.

Domy w Małocicach nie będą jednak tanie. Deweloper sprzedaje je w cenach od 1,2 do 1,7 mln zł. Pierwsze budynki zostaną oddane do użytku na przełomie I i II kwartału 2011 roku.