• ~Obserwator z Woodside
  (2014-11-05 02:28)
  Ten, kto napisał, że "Nowy Jork odzyskał dawny wygląd", z pewnością nigdy w NY nie był - bo większość mieszkańców uważa, że raczej stracił (przynajmniej jeśli chodzi o tzw. "Ground Zero" i okolice) dawny - czy wręcz jakikolwiek charakter i architektoniczny wyraz!

  Budynek główny z bliska stwarza wrażenie bezdusznego sopla lodu wbitego w żywą tkankę dolnego Manhattanu, a z daleka (na przykład z Queensu) jego kontur przypomina z lekka stożkową rurkę z wystającym z niej szpikulcem nie wiadomo dlaczego umieszczoną akurat w tym punkcie!

  Jednym słowem - wyżej sra niż dupę ma!
  Całość tej żenująco chaotycznej, urągającej jakiemukolwiek kanonowi estetycznemu i przypadkowej koncepcji stanowi jedynie dowód architektonicznej ignorancji arogancji, chucpy i pychy ludzi, którzy za wszelką cenę postanowili zbudować nową Wieżę Babel!
  Cóż z tego, że jest to przy okazji popis technologicznej i budowlanej sprawności - skoro całość niepotrzebnie przytłacza i ordynarnie drwi sobie z tak zwanej "ludzkiej skali" i z rzeczywistych ludzkich potrzeb!

  Podobnym szpikulcem jest kończony właśnie projekt 432 Park Avenue, czyli inny anorektyczny kij od szczotki postawiony w centrum Manhattanu, który z daleka wygląda jak wbita w kontur miasta znacznie za długa linijka, która zakłóciła wszelkie proporcje tej części miasta!
  Dawne charakterystyczne dla tego rejonu budynki jak Citicorp - o Empire State już nie wspominając - rozpierzchły się gdzieś w popłochu jak skopane kundle!

  Miarą pogoni zz absolutnymi rekordami wszystkiego (łącznie z nonsensem!) niech będą ceny mieszkań w tym budynku, które w porywach przekraczają 80 milionów dolarów, a zaczynają się w okolicach 17 milionów (cena za jedną stopę kwadratową, czyli 30,5 x 30,5 cm wynosi 10 000 dolarów!)...

  Jest to absurdalny i żenujący efekt pogoni za pogonią, która sama siebie goni pogonią się pogania!
  Trzeba - jak widać - zapomnieć, że Nowy Jork odzyska cokolwiek z dawnego wyglądu, stylu i niepowtarzalnej architektonicznej urody!
  Wbito mu w nos, w brodę i w policzki kilka "studsów" i upodobnił się do niedorozwiniętego szpanującego rappera!
  Cześć jego niegdysiejszej pamięci!
 • ~bolo
  (2014-11-04 21:40)
  co jeden wpis to DURNOTA.
 • ~Nowojorczyk
  (2014-11-04 15:40)
  Te wieze wgladaja tragicznie.Kudy temu architektowi do poprzednigo.Szkoda czasu na ogladanie tego "arcydzielaa'.
 • ~JEDNODOLAROWKA
  (2014-11-04 13:21)
  Ciekawy ten duch ?.Jednak Syn Bozy Pan Jezus da sobie z nim rade.Oko z jednodolarowki zostanie oslepione blaskiem Ewangelii Jezusa Chrystusa.
 • ~Michałek
  (2015-02-15 21:36)
  Do "obserwatora z Woodside"; Wyjątkowo dużo negatywnych emocji bez żadnej alternatywnej propozycji. Moim zdaniem nie jest to chucpa i pycha ale odpowiedź na zbrodnię i nikczemność. Jeżeli twierdzisz, że psują architektonicznie (wizualnie) tradycyjny NY, to poprzednie wieże psuły go bardziej. Tak, jest inne i dominuje nad tym do czego się przyzwyczailiśmy, ale w architekturze jest tak, że nawet taka profanacja jak wieża Eiffla, z czasem staje się niezastąpionym elementem krajobrazu i symbolem chronionym jak rzecz bezcenna. New WTC jest OK.
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.