Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Projekt zakłada m.in. wsparcie dla właścicieli budynków powstałych w technologii wielkopłytowej, pomoc dla samorządów w prowadzeniu remontów mieszkalnych budynków komunalnych, zmianę sposobu naliczania premii termomodernizacyjnej, tak by premiować kompleksową termomodernizację. Jak podało ministerstwo rozwoju, przez 10 lat Fundusz Termomodernizacji i Remontów ma wydać na wsparcie około 3,2 mld zł, z czego około 2,2 mld zł dotyczy inwestycji objętych nowelizacją ustawy.

Reklama

Morawiecki przypomniał we wtorek, że w budynkach z wielkiej płyty mieszka 12 mln ludzi. Dodał, że dofinansowanie ma wynosić 50 proc., a w niektórych przypadkach do 60 proc. łącznych kosztów termomodernizacji.

W ten sposób chcemy adresować problem smogu, który zauważa 44 proc. polskiego społeczeństwa - stwierdził. To są projekty, które mają w realny sposób zmniejszyć rachunki, poprawić jakość powietrza i przyczynić się do polityki klimatycznej - oświadczył Morawiecki.

Poprawa efektywności energetycznej jest adresowana w unijnym Nowym Zielonym Ładzie, przedstawionym przez Komisję Europejską - zwróciła z kolei uwagę minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Reklama

Fundusz Termomodernizacji i Remontów "włącza trzeci bieg" w zakresie poprawy struktury mieszkaniowej, tkanki mieszkaniowej, jaką mamy w Polsce. Dotychczas fundusz termomodernizacji jest dobrze znany przez spółdzielnie mieszkaniowe w Polsce. Za sprawą funduszy, od połowy lat dziewięćdziesiątych, udało się poprawić efektywność energetyczną przede wszystkim w blokach, w spółdzielniach mieszkaniowych - powiedziała Emilewicz.

Teraz otwierane są drzwi do tego funduszu dla wszelkich wspólnot mieszkaniowych oraz dla budownictwa wielorodzinnego, którego własnością w większym stopniu jest samorząd terytorialny. Dotychczas ta tkanka mieszkaniowa, która nie była dotknięta remontami ponieważ samorząd nie stać było na to, aby samodzielnie tę tkankę remontować a fundusz nie mógł służyć, ponieważ nie było do tego podstaw prawnych - dodała.