Pałac Saski zostanie odbudowany? "To okazja do dobrej współpracy samorządu z rządem"

| Aktualizacja:

Odbudowa Pałacu Saskiego leży w gestii przyszłych władz Warszawy i władz państwowych - powiedział PAP mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki. Nie ma żadnych argumentów merytorycznych przeciw odbudowie Pałacu - podkreślił.

wróć do artykułu
  • ~Pablo
    (2018-06-29 20:41)
    Odbudować a rachunek wysłać Niemcom.
  • ~Pytanie
    (2018-03-01 10:59)
    Te rządy chcą nas zawrócić do przeszłości. Dokąd zaprowadzą?
  • ~bn
    (2018-02-28 10:51)
    Odbudowa palacu tak - ale nie kosztem zwykłych biednych ludzi - i oby palac sluzyl wszystkim Polakom - a nie tylko elitom.
  • ~C#@12yt
    (2018-02-27 18:16)
    Po co wam Pałac Saski ? Po to by później przekazać go jakiejś rodzince spadkobierców ? Czających się do "prywatyzacji" ? Do celebry, snobów i blichtru macie Zamek Królewski i to za darmo bo otrzymaliście go w spuściźnie po PRL wybudowany przez Gierka. A tak go biedaka krytykujecie swego dobroczyńcę.
  • ~I po naszych pieniądzach....
    (2018-02-26 14:02)
    Jak widzę zabrakło lepszych pomysłów na marnowanie pieniędzy... Ciekawe jest też to, jaki "dziedzic" dostanie ten odbudowany pałac z powrotem... A może to pycha kroczy przed upadkiem...
  • ~kodek
    (2018-02-26 13:06)
    pomnik Poniatowskiego przed pałac Saski tam gdzie kiedyś stał, apomnik kaczora przed pałac prezydencki o czym marzy drugi jednojajowy i to jest zasadniczo słuszna koncepcja
  • ~AniaWania
    (2018-02-25 17:45)
    Słyszałam że ma tak pomnik małego prezydenta stanąć
  • ~ala
    (2018-02-25 01:52)
    Najpierw trzeba wyremontować (lub wyburzyć) wiele walących się domów mieszalnych w Warszawie , Łodzi i w innych miastach.
  • ~grand
    (2018-02-24 20:40)
    Bezpośrednio zajmowałem się ewentualną odbudową Pałacu Saskiego- kilkanaście lat temu przez NBP. Nawet były wstępne projekty i plany zagospodarowania przestrzennego wokół Pałacu, w tym Grobu Nieznanego Żołnierza.Wówczas miało to kosztować ponad 350 mln USD (wg ówczesnych cen). Wtedy ,,Gazeta Wyborcza" obśmiała te zamiary, pisząc artykuł pt.,,Z przodu Muzeum, z tyłu Liceum", gdyż dla zapewnienia funkcji bankowych architekci zaproponowali z frontu przedwojenną fasadę Pałacu, a z drugiej strony (od strony Ogrodu Saskiego) bardziej nowoczesną formę (chodziło o zapewnienie skutecznej ochrony obiektu i stworzenie możliwości racjonalnego wykorzystania, jak największej powierzchni i wewnętrznego dziedzińca na cele adm-biurowe).Dużym problemem były/będą/ kwestie zapewnienia należytego/niekolizyjnego/dojazdu do tego budynku. Kwestie te przesądziły, że nie zdecydowano się na ww. odbudowę. Pan Woj.Kons. Zabytków myli się, że można tam usytuować jakąś instytucję adm.publicznej. Przeczy temu formuła ciągłych uroczystości państwowych, publicznych i religijnych itd. organizowanych na Pl.Piłsudskiego. Zabytkowa formuła ewentualnie odbudowanego Pałacu predystynować go może tylko na cele muzealne lub kulturalne; przy uwzględnieniu, że Pałac będzie uzupełniał ww.formułę, a koszty jego budowy, zagospodarowania i utrzymania (b.duże) będą pokrywane z Budżetu Państwa.
  • ~Szaman
    (2018-02-23 19:37)
    Po co odbudowywać i tak nie długo wojna znowu go rozwala
  • ~Odbudować
    (2018-02-23 13:22)
    Najlepiej z cegieł z rozbiórki pałacu kultury
  • ~internautka 50+
    (2018-02-23 08:04)
    Bezsensowny pomysł! Bardziej by się przydało rozbudowywać metro, budować mieszkania itp, budynki użytku dla ludzi a nie jakieś pałace magnackie.
  • ~LAS
    (2018-02-23 03:07)
    Powinniśmy odbudować Pałac Saski jak najszybciej zanim ktoś wpadnie na pomysł, żeby ten pusty plac w sercu Warszawy pokryć nowoczesnymi koszmarnymi budynkami. Pałąc Saski to piękno i wspomnienie przedwojennej stolicy Polski. Będzie on dumą Polaków i dużą atrakcją turystyczną miasta.
  • ~Antyprawak
    (2018-02-23 01:25)
    PiS nienawidze ale odbudowę popieram.
  • ~Waw
    (2018-02-22 22:37)
    Odbudowa Pałacu Saskiego była za trudna dla PO. Odbudowa jest trudna dla PiS. Nowa Siła odbuduje Pałac.
  • ~Szyba
    (2018-02-22 20:47)
    Zapewne będzie to początek programu "pałac+" . A swoją drogą , strach się bać co z tej odbudowy wyjdzie , jak się za to zabiera PiS !?
  • ~#zmiescisz_sie_smialo
    (2018-02-22 20:08)
    K....wa mać, mieszkania na wynajem budować.
  • ~szwejk
    (2018-02-22 19:36)
    Myślenie typowe dla jajogłowego. Odbudujmy, ale za ile. Zamiast budowy pałacu dla kilku tysięcy trzeba budować metro dla milionów.
  • ~0 euro
    (2018-02-22 19:01)
    Jest już plan, co zrobić z pomnikiem, który czci naród Iranu, który przyją tysiące polskich rodzin?
  • ~sic.
    (2018-02-22 18:46)
    Glupota pisowskich elit jest porazajaca ...