Transakcja roku na polskim rynku nieruchomości. Nawet 400 milionów euro!

| Aktualizacja:

To jedna z największych transakcji roku w Polsce i Europie. Niemiecki fundusz Union Investment za 350-400 mln euro kupił łódzkie centrum handlowe Manufaktura.

wróć do artykułu
 • ~czytelnik 2
  (2012-07-30 11:20)
  Żeby mogło PO przetrwać , musi wszystko co jest do sprzedania , sprzedać .Wydano wszystkie pieniądze i teraz PO dla chwilowego ratunku w finansach kraju doprowadzi do bankructwa Polski.Następny rząd powinien skrupulatnie rozliczyć PO i za nieprawidłowe działania musi odpowiedzieć karnie i zwrotem zadłużeń przez PO i ich zwolenników.
 • ~ups
  (2012-07-30 11:10)
  Rostowski zpalanował przychód ze sprzedazy wszystkich uzdrowisk w Polsce na poziomie 125 mln zł. Wartość prywatnej Manufaktury wielokrotnie mniejszej powierzchniowo od wspomnianych uzdrowisk, nie licząc walorow typowo uzdrowiskowych, ktorych nie stworzy się w innych miejscach, jest 3-4 krotnie wyższa. Ciekawe podejście do wyceny, gratulujemy fanom prywatyzacji za grosze dobrego samopoczucia. Coż lepiej im wychodzi podwyższanie podatkow
 • ~JG
  (2012-07-30 10:51)
  KAMIEŃ NA KAMIENIU NIE ZOSTANIE POLSKI.
 • ~>>>>>>>>>>>> ZIBI <<<<<<<<<<<<
  (2012-07-30 10:49)
  Wina Tuska
 • ~polka
  (2012-07-30 10:38)
  pewien nIEMIEC _POWIEDZIAL NIE WZIELISMY WAS MILITARNIE WEZNIEMY EKONOMICZNIE ---JEST TO ZA PRZYZWOLENIEM TUSKA ---cOZ powiedzal POLSKOSC TO NIE NORMALNOSC I TAK SIE DZIEJE SPRZEDAJE ROZKRADAJA ZDRAJCY POLSKE KLAMAL OBIECYWAL A POLACY LAWOWIERNY NAROD MANIPULOWANY UWIERZYL OBUDZ SIE POLSKO OBUDZ SIE POLSKO _____OBUDZ SIE POLSKO
 • ~?x
  (2012-07-30 10:31)
  do patryjoty Tylko czekaj dalej idioto juz nie jeden dal sie nabrac.
 • ~GAG
  (2012-07-30 10:30)
  GALERIA MANUFAKTURA NIE NALEŻAŁA DO PAŃSTWA TYLKO DO PRYWATNEJ FIRMY KTÓRA SPRZEDAŁA JĄ INNEJ PRYWATNEJ FIRMIE...DEBILE Z PISU BĘDĄ PISAĆ ŻE ROSPRZEDAJĄ POLSKĘ...SZKODA MI ICH ŻE SĄ TACY TĘPI I NIE WIEDZĄ ŻE GDYBY KTOŚ NIE KUPIŁ TEJ RUDERY I NIE ZAINWESTOWAŁ W NIĄ OGROMNYCH PIENIĘDZY TO OPRÓCZ STRÓŻA NIKT TAM BY PRACY NIE ZNALAZŁ...
 • ~Pak Dżon Chi
  (2012-07-30 10:26)
  Niestety, Ameryka już nie jest amerykańska, Niemcy nie są niemieckie a Anglia już dawno nie jest angielska... Jak ktos chce wrócić do korzeni, zapraszam do Korei Płn., gdzie wszystko należy do koreańskiej partii komunistycznej.
 • ~patriota
  (2012-07-30 10:25)
  Miałem umierać przed prywatnym szpitalem, prywatne miało byc dla bogatych, tak twierdzili komuniści. I co? Miałem 2 operacje i 1 zabieg w prywatnym szpitalu za darmo, leżałem w 3-osobowej sali, przy każdym łóżku pełno sprzętu i własna łazienka. Komuchy kłamią od 22 lat, że prywatyzacja to zło, a wszystko, co prywatyzowano, było "unikalne"- mleczarnie, huty czy fabryki akumulatorów. Komuchom mówimy WON!
 • ~Celtic
  (2012-07-30 10:20)
  Podobne do Oświęcimia , ale nowocześniejsze.
 • ~jazu
  (2012-07-30 10:10)
  Przeczytane:

  Sprzedają już wszystko, nawet uzdrowiska. "Nie mają już żadnych zahamowań jeżeli chodzi o prywatyzację majątku narodowego"opublikowano: dzisiaj, 10:01

  W wykazie tym znalazły się uzdrowiska w Busku - Zdroju, Ciechocinku, Kołobrzegu, Lądku- Zdroju, Rymanowie - Zdroju, Świnoujściu i Krynicy. Wszystkie będące 100% spółkami Skarbu Państwa.

  Ta lista uzdrowisk które nie będą prywatyzowane, została sporządzona po długotrwałych konsultacjach z resortem zdrowia, który mając corocznie niewielkie środki na rehabilitację i lecznictwo uzdrowiskowe w Narodowym Funduszu Zdrowia, słusznie uznawał, że utrzymanie tutaj własności państwowej, daje szansę na nieprzekraczanie limitów tych wydatków.  2. Niestety takiego myślenia wystarczyło w rządzie Tuska tylko do połowy tego roku. 13 czerwca minister Skarbu wydał kolejne rozporządzenie z którego wynika, że nie będzie podlegało prywatyzacji tylko uzdrowisko w Krynicy i to przejściowo, dlatego, że trwają tam inwestycje.  Wszystkie pozostałe mogą już zostać sprzedane, a ich wycena została oszacowana na około 125 mln zł. Jak wyglądają te szacunki najlepiej pokazać to na przykładzie uzdrowiska w Kołobrzegu.

  Uzdrowisko to składa się z ośrodka sanatoryjnego „Perła Bałtyku”, 7 szpitali uzdrowiskowych, 2 zakładów przyrodoleczniczych, złóż leczniczej borowiny, unikatowych źródeł solanki, wód mineralnych i wielu innych budynków. Wszystko to zostało oszacowane na 20 mln zł.

  Podobnie jest w pięciu pozostałych przypadkach. Wyceny zostały przeprowadzone bez uwzględnienia, że chodzi o najbardziej unikatowe miejsca w Polsce o wielkich walorach klimatycznych i przyrodniczych oraz budynki i budowle o charakterze zabytkowym, często na miarę europejską (jak słynne tężnie w Ciechocinku).  3. Mamy więc do czynienia z niebywałym skandalem. Protestują związki zawodowe i to nie tylko te z uzdrowisk ale także te ogólnopolskie, protestują organizacje emeryckie, poważnie obawiając się znacznego utrudnienia dostępu do lecznictwa uzdrowiskowego.  W tym kontekście przywoływany jest 68 artykuł naszej Konstytucji mówiący o tym, że każdy obywatel RP, niezależnie od jego sytuacji materialnej ma zapewniony przez władze publiczne równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

  Konstytucja podkreśla dodatkowo szczególne uprawnienia w tym względzie, kobiet ciężarnych, osób niepełnosprawnych i osób w podeszłym wieku.

  Zdaniem większości ekspertów prywatyzacja uzdrowisk spowoduje wyraźną podwyżkę cen usług uzdrowiskowych, co przy limitach środków na ten cel w NFZ, spowoduje że znacznie mniejsza ilość pacjentów będzie mogła w ciągu roku z nich skorzystać.

  Istnieje także poważna obawa, że sprywatyzowane uzdrowiska zwrócą się z ofertą do znacznie zamożniejszych pacjentów niż Polacy. Już w tej chwili niemieckie kasy chorych są w stanie zaoferować za swoich pacjentów stawki 2-3 razy wyższe, niż te które oferują oddziały NFZ.  4. W ostatnim tygodniu odbyło się w Sejmie nadzwyczajne posiedzenie połączonych komisji Skarbu i Zdrowia zwołane na wniosek posłów Prawa i Sprawiedliwości. Zgłosiliśmy dezyderat, wyrażający negatywną opinię dotyczącą prywatyzacji uzdrowisk.  Mimo racjonalnej argumentacji przedstawionej na posiedzeniu, w tym także tej pokazującej jak skandalicznie niskie są ceny, po których rządzący chcą sprzedać uzdrowiska (wspomniane 125 mln zł to między innymi koszt wybudowania 0,5 kilometra trasy szybkiego ruchu jaką oddano do użytku w poprzednim roku w Warszawie), posłowie rządzącej koalicji Platformy i PSL-u, dezyderat odrzucili.

  Wygląda więc na to, że rządzący nie mają już żadnych zahamowań jeżeli chodzi o prywatyzację majątku narodowego. Ba mogą tę wyprzedaż realizować nawet za bezcen.


  1. Do niedawna jeszcze wydawało się, że nawet Platforma nie będzie forsowała całkowitej wyprzedaży uzdrowisk w Polsce. Jeszcze w roku 2008 minister Skarbu Państwa podpisał rozporządzenie w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegały prywatyzacji.
 • ~jazu
  (2012-07-30 09:58)
  I tak oto bez armat i czolgow niemiaszki wkraczaja do Polski.

  Co jescze zostalo do sprzedania:

  Baltyk, lasy, rzeki (proponuje zaczac od Odry). Cala reszta i tak juz nie polska.